| NighTy a întrebat:

Ma gandesc sa imi iau un procesor si niste rami.
Pc`u meu are urmatoarele:
procesor amd sempron(tm) 2800+ 1.61 ghz
rami: 1.25 gb
placa video: nVIDIA de 1 gb
Eu vreua sa-mi iau :
Procesor Intel core 3.1 ghz
Rami: 4 gb
Daca imi iau rami si procesor mai trebuie sa schimb si placa de baza?

4 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Da, trebuie sa o schimbi. Tu ai procesor AMD si vrei Intel -> trebuie sa cumperi o placa de baza ce are socket special pentru procesorul pe care il vrei (AMD nu e compatibil cu Intel la socket, sub nicio forma). In continuare, trebuie sa cauti o placa de baza ce are suficiente sloturi pentru placute RAM.

| VanHelsinG007 a răspuns:

Depinde ce rami ai? ddr1, ddr2, ddr3?

| NighTy explică:

Ramii de la pc sunt ddr2.

| smvladut a răspuns:

Cand am schimbat ramul la mine, nu a trebuit sa schimb si placa de baza. La fel si cu procesorul. Placa de baza este altceva.
Funda-->