| vladlove123 a întrebat:

maine o sa imi cumpar un pc cu 512 mb ram, eu am acasa inca o placuta de 512, o sa o montez dar v-a trebui sa fac ceva, sau decat sa o montez si unitatea sa o >recunoasca daca nu ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, decat sa o infigi in slotul ala de ram. Dar: ca sa iti mearga, trebuie sa fie acelasi DDR ca si cea noua, si sa aiba aceeasi frecventa ca cea noua. (Daca ai sloturile de memorie colorate 2 cate 2, bagi a 2-a memorie in slotul cu aceeasi culoare). Deci daca memoria veche este DDR 1, iar cea noua este DDR 2, nu va merge, sau daca frecventele difera, la fel. O bagi (merge numai pe o parte), ii prinzi clemele, daca piuie cand pornesti calculatorul, nu te speria, este din cauza ca memoria RAM nu este compatibila cu cea noua. Il opresti, il scoti din priza si ii lasi decat memoria noua.
Bafta!