| Star5cream a întrebat:

Mi-am cumparat recent un PC de gaming si as vrea sa pricep de ce nu mi se mai incalzeste cand ma joc un joc oricare. E normal sa nu se mai incalzeasca sau are vreo problema?

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Ai vrea un radiator in loc de pc? se incalzeste cand e supra solicitat ceva daca ai configuratie buna din cauza asta nu se incalzeste.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sistem preasamblat?
Ce specificatii are? (placa de baza, procesor, cooler procesor, model placa video, RAM (dual channel sau single), carcasa).

De exemplu am facut anul trecut un sistem puternic, dar pus intr-o carcasa extrem de proasta, la dorinta proprietarului.
Pierde 10-12 grade doar din cauza lipsei ventilatiei corespunzatoare la carcasa.
La fel la o prietena, a vrut o carcasa full plexi si tempered glass, cu niste fante foarte inguste pentru aer, si acum sta cu capacul lateral deschis.

Caldura mai poate proveni si din instalarea defectuoasa a ventilatoarelor/coolerului.

Sau pasta termica prost aplicata pe procesor (prea putina, prea multa). Sau de proasta calitate. De aceea e imporant sa dai detalii despre cine a asamblat PCul.

Deasemenea, cand te bagi pe unde nu-ti fierbe oala si nu stii ce faci, fie reusesti sa arzi placa de baza, fie cresc temperaturile (am mai vazut amatori de OC pe aici, ce incercau sa traga de niste amarate de procesoare fara multiplicator deblocat).

Instaleaza GPU-Z si HWinfo, sau CoreTemp, si verifica temperatura procesorului (GPU-Z si HWinfo arata si temperatura placii video).

| Star5cream explică:

CPU: Intel Core i7-10700 Processor Octa-core 2.9 GHz
GPU: NVIDIA GeForce RTX 2070 Super 8 GB GDDR6
RAM:16 GB DDR4 (2400 MHz)
HDD: 2 TB
SSD : 512 GB