| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, nu stiti cum as putea sa cumpar o placa video pentru laptop? M-am uitat de placi video dar nu am vazut nici una pentru laptop, imi puteti da un site ceva? Va multumesc dau funda

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Exista cateva modele de laptopuri la care se pot inlocui (sau "upgrada") atat placa video cat si procesorul, insa in marea majoritate a cazurilor nu se poate inlocui nici una, nici alta, fiind cositorite de placa de baza.

La al meu se pot inlocui, fiind un model mai premium, insa nu am facut-o, pentru ca e nerentabil, pentru 15-25% performanta in plus la fiecare, trebuia sa platesc inca cate 250 euro pentru fiecare componenta, adica aproape pretul cu care luasem laptopul (a fost luat SH cu 600 eur, pretul initial la data aparitiei a fost ~2000 eur).

La cele destinate utilizatorilor casnici, obisnuiti, de regula nu s-au putut niciodata inlocui. (cu foarte mici exceptii)

| dinaprilie a răspuns:

Salut, toate placile video pentru laptop sunt "lipte" cu restul placi de baza al laptopului. Este practic un tot ( placa de baza, procesor, placa video - 3 in 1 ).