| ALEXXXL19 a întrebat:

Numele meu este Alexandru si am o intrebare.
Am avut recent sistemul de operare Windows 10 pro si acum am Windows 7.
Problema e ca pe win10 am reusit sa trimit doua semnale video si audio de o data dar pe win 7 nu reusesc, ma puteti ajuta cumva?
La win 10 intram la sunet si acolo aveam sa selectez pe ce iesire sa scot sunetul dar la win 7 n-am, placa de sunet are o fuctie numita DTS Audio Control Panel - Advanced Settings - Enable playback multi-sreaming si Enable recording multi-sreaming daca le activam pe win 10 puteam sa fac asta dar pe win7 nu pot decat sa selectez manual, dar nu doua deodata, ce as putea sa fac? Win 10 imi merge greu n-am resurse, un Cpu celeron 2, 16 Ghz care urca, 4 gb ram, gpu interna.
Vreau sa trimit pe un televizor prin hdmi sunet si imagine dar sa am si pe laptop sunet si imagine dar diferita.
Multumesc daca m-ati inteles.

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Prin anii 90, aveam un prieten ce era considerat avansat in ale calculatoarelor, si el a fost primul de care am auzit care a avut calculator cu placa de sunet. Era ceva nou in domeniu, sa ai ca sa poti asculta. De video, pentru filme, inca nu se putea aduce in discutie.
Ceea ce vrei tu, e cam cum ar fi vrut prietenul meu sa aiba si clipuri video pe calculator. Cind nu te duce sistemul, ori astepti progresul tehnologic pentru a-ti realiza ideile, ori iti imbunatatesti sistemul. El ar fi avut de asteptat, tu nu ai altceva de facut decat sa iti upgradezi sistemul. Daca zici ca a mai functionat, atunci nu te intoarce la win 7, si mergi pe ce a functionat, pentru ca fiecare versiune de win isi are imbunatatirile ei. Si desigur ca 7 e mai prejos de 10, poti face mai putine lucruri cu el decat cu 10. Daca nu merge in 7, nu merge, si gata!, trebuie sa te istoric la ce a mers. Nu ai sistem performant pentru asta? Schimba-l, sau imbunatateste-l.