| spidy a întrebat:

Pe scurt, am un buget de 1300-1400 lei,si as dori un pc de gaming mediu,nu-s gamer profesionist, vreau sa mearga gta 5 bine,cod advanced warfare,crysis 3, ac syndicate etc...ce ma sfatuiti sa iau? e mai rentabil daca il iau pe piese si imi fac eu un pc de la 0? este greu? adic tb piesele sa se potriveasca intre ele etc...carcasa cooler tot?

Răspuns Câştigător
| spidy explică:

Ca si cpu te poti baza pe un amd fx 6300 6 coreuri 3, 5 ca si ram 8gb iti ajung ca si placa video iti recomand gtx 750 ti oc msi v1 O sursa de 400 w si un hdd de 500 gb Osa fac o lista pe pc garage si o sa o las maj jos

16 răspunsuri:
| MCod3 a răspuns:

Eu as zice daca ai avea o unitate, ai putea sa faci un upgrade la ea, un Intel i5 costa maxim 800 lei (depinde de unde il iei ) si mai pui un ram de 4 gb (100 lei) o placa video de 2 gb vram 200 lei si ai un pc destul de modern, in 2 luni ai putea sa iti imparti salariul si poti sa iti iei si un pc destul de bun

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Ca si gpu asta este cea mai buna alegere deaorece nu consuma mult si nu ii trebuie alimentare suplimentara. Plus ca este cea mai buna placa video la capitolul performanta/consum electric din lume.
http://www.pcgarage.ro/......28-bit-v1/
Eu am gasit-o pe la 540 de lei la revolutia preturilor de la eMAG. GTA V CU TOTU LA ULTRA SI CU ENB 40 FPS.

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru MCod3):

Nu stiu de unde iei tu placa de 2gb gddr5 la doar 2 miliaone!
Caci 2gb gddr3=1gb gddr5 deci nu ai cum sa dai doar 200 lei. Plus ca daca are deja un pc trebuie sa isi upgradeze sursa. Bine gtx 750 ti consuma numai 60 w dar si rupe pentru aia.

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Ca si cpu. http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/
Consuma ceva dar e intre un i5 si un i7 mai mult spre i5 dar daca joci titlri fps nu iti trebuie cine stie ce fps. Problema e ca scoate multa caldura deci poate ca o sa trebuie sa schimbi colerul original.
Este mai rentail sa il faci tu pentru ca cele cumparate sunt foarte prost facute cablurile nu sunt bagate bine ori componetele nu sunt fixate total + ca nu exista nici un fel de cable management.

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

La carcasa ai 2 optiuni
1) Un pc mic dar puternic foarte slim dar care sa rupa! http://www.pcgarage.ro/carcase/aerocool/cs-101-black/
2) Unul normal cu sursa preinstalata ( PS. Sursa e o pocnitoare in cele preinstalate daca o supraincarci poate sa iti faca artificii. http://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/baymini-black/ o recomand ca are si geam. deci daca faci un cable management frumos o sa ai cu ce sa te dai mare cand vin preteni la tine.

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Ca si placa de baza nu conteaza ce cel mai ieftin si sa fie compatibil cu sochet am3 + http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/n68-gs4-fx/

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

La sursa nu trebuie sa te zgarcesti deooarece ea iti va determina cat de mult va dura pana ce calculatorul tau va fi spectacol de artificii. deci iti recomand ceva de bna calitate. http://www.pcgarage.ro/surse/corsair/new-vs-series-vs450/

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Ca si ram mereu trebuie sa fie dual chanel adica 2 buvati ca sarcina sa fie distribuita egal. http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Ca si stocare un 1t e destul pentru tot ce vrei tu sa joci un ssd e prea scump asa ca te indrum catre un hdd cu o viteza marita de rotatie la 7200 rpm http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/toshiba/1tb-sata-iii-7200rpm-32mb/

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

1) Daca vrei un computer bine facut ma poti contacta la adresa durbacaa@gmail.com si imi ceri acolo nr de telefon. Si eu il construiesc plus ca ii fac si cable management. Dca vrei sa ti-l faci singur iti recomand sa imi trimiti un mesaj pe mail si te pot indruma i tot ce faci.

| CPAElites a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

"cea mai buna placa video la capitolul performanta/consum electric din lume."
Sper ca glumesti!

| CPAElites a răspuns:

NU ai ce face cu 1400 lei!
Mai strange macar 400 lei si mai vorbim.

| sltlp a răspuns:

Ia macar asa ceva pentru ce vrei tu.
http://www.pcgarage.ro/......-ti-wi-fi/
poti si pe componente, dar tot cam acolo iesi(comparat cu sistemul dat de mine).

| spidy explică (pentru Durbaca_Alex_1998):

Da este buna placa, dar eu nu am nici unitatea ..deci trebuie sa-l fac de la 0 si sa ma si incadrez...eu am un laptop dar il folosesc pentru proiecte, filme etc...

| spidy explică (pentru spidy):

Am facut un calcul, este exceptional ce mi-ai dat tu...dar ma duce cam la 1900 lei... ceea ce nu prea am de unde, ca mai am si masina care si aia cere banilaughing)

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru CPAElites):

Mai petru o placa care consuma doar 60 w si poti sa joci gta v ultra + rnb cu 50 fps eu zic ca este cea mai buna la capitolul asta.
Plus ca nu ii trebuie nici conector pci de la sursa. 6 pini/