| Supremejordannike2004 a întrebat:

Salut TPU. Poate păți ceva PC-UL dacă se ia dintr-o data curentul?

33 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu da fundă, dă bani și ia-ți un UPS.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles. Soc de tensiune, papa o gramada de chestii. Si mai ales hardul/SSD-ul, erori de scriere si blocuri/celule defecte.

| anonimg a răspuns:

Pc-ul nu se arde daca se i-a dintr-o data curentul. Dar pentru ca este o masina de calcul, se poate deregla functionalitatea software-ului daca pc-ul nu se inchide corect.

| Frank51 a răspuns:

Ce se întâmplă când stingi becul? Aha ai ghicit, se stinge becul... La pc este identică treaba, doar ca vei pierde ce este stocat în memoria ram.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Dude, lasa-te de sportul asta, sincer, esti total pe dinafara

in afara de datele din memoria ram, se pot corupe toate fisierele deschise la citire, care poate duce chiar la corupere generala a intreg sistemului de fisiere, capul hdd-ului poate face soc si sa zgarie platanul, iar apoi vor apare bad-uri care duc la pierdere de date si hdd inutilizabil, la inchiderea si pornirea curentului se formeaza un fenomen numit auto-inductie care poate arde TOT calculatorul, din cauza asta s-a renuntat la sursele AT (care aveau switch on si off) si s-a trecut la ATX in care curentul intra continuu si cu calculatorul inchis, trebuie sa il scoti din priza ca sa nu mai intre
ETC.
se pot intampla o tona la o cadere de curent, MAI ALES daca e fluctuatie (si atunci auto-inductia e maxima)

de asta se vand UPS-urile si costa ceva malai, nu numai ca sa mai poti lucra dupa ce a cazut curentul, dar mai ales ca protectie anti fluctuatii de tensiune, ca sa nu mai vorbim ca o sursa kioara costa 50lei, una cu PFC activ costa de la 150lei in sus, si ajung si la 1500lei sau chiar mai mult

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu ai făcut decât să repeți ce am concretizat eu în 2 rânduri, se pierde informația din memoria ram. Sincer nu știu care dintre noi 2 trebuie să se lase de sportul ăsta.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Wow, saracutul de tine, nu stim la tine sa citim tot, asa ca daca eu am dat 5 argumente IN AFARA de memoria ram, le ignoram total si spunem la tine ca vezi Doamne, eu am repetat ce ai spus tu

saracutul de tine, nici macar nu esti in sportul asta, ci in cu totul alt sport, numit "lipsa de coerenta mentala", cauta pe google ce inseamna, ca te caracterizeaza absolut perfect
... SARACUTUL DE TINE

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai dat vreo 3 argumente, dintre care 2 la fel. Ultimele 2 sunt irelevante deoarece nu se ia curentul zilnic, ci cu o medie de o dată la 6 luni. Badurile se fac și din alte cauze nu doar din cauza la pene de curent, spre exemplu și din cauza uzurii propriu-zise a sectoarelor, după multe scrieri. Deci este neglijabil corect? Rămâne singura și unica problemă, pierderea informației din memoria ram, care în opinia mea este cea mai gravă. Susții tare și clar că eu nu știu sau nu mă pricep, da, ai dreptate nu am un doctorat în hard disk-uri așa cum nici tu nu ai.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Cum spui tu, eu sa te contrazic pe tine
have a nice life, esti bun de politician sau preot
byebye

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Bro, eu doar încerc sa îți spun că aia ar fi singura problemă, restul sunt very unlikely to happen, nu vreau să fi de acord cu mine, ci doar să înțelegi logica mea. Sunt un om dezghețat la minte și se vede că nu am reacționat urât deși mă consideri sărăcuțul laughing asta pentru că eu sunt aici atât să învăț pe alții cât și să învăț de la alții. Te pup.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Tu incerci sa ignori ce am scris eu care am venit cu mult mai multe argumente toate in afara de ram, sa minimizezi si sa vezi doamne tu ai dreptate, indiferent cat de evident e ca esti pe dinafara, iar eu (ala rau) nu te las sa iti faci damblaua
moama ce lupul ce rau ma simt... yeeeeeeeeee
cum spuneam: have a nice life

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu încerc sa ignor deloc, doar ca mi se par neglijabile, ție nu? Sunt pe dinafară în ce sens? Hai sa discutăm, poate mă faci să înțeleg unde sunt pe dinafară.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Wow, tot pe a ta o ti, cred ca nu citim amandoi acelasi raspuns
insa nu te lasa, arata-le la toti cat de jos poti sa te duci
esti "TAREEEEE"!

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Am înțeles. Eu am fost realist și i-am spus omului singura problemă gravă care se poate întâmpla, și pentru asta înseamnă că sunt pe dinafară în perspectiva ta. Înțeleg acum.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Orice ai spune, nu o sa repet raspunsul meu, am scris negru pe alb acolo mult mai multe chestii REALE decat "realismul" tau

asa ca inca odata continua sa vi cu argumente "albastre" poate, poate tine, poate, poate ma dau batut si te las pe tine sa "castigi", sau poate apreciez cat de mult vrei sa "castigi" si te las sa iti faci damblaua... POATE

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Am inteles, nu am spus ca nu ai dreptate, dimpotriva sunt de acord cu tine, doar ca am eu am spus-o mai babeste. Singura mea problema este legata de modul prin care tu definesti incapacitatea mea mentala, bazata pe un raspuns concret si simplu. Hai sa o lasam asa, totul este o neintelegere si eu nu tin suparare, am mai patit nu e nici prima nici ultima oara.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Imi cer scuze, acum eu nu stiu sa citesc, doar ai scris:

"acum 14 ore | Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):
Nu ai făcut decât să repeți ce am concretizat eu în 2 rânduri. Ultimele 2 sunt irelevante"

eu am dat inca 3 chestii care se pot intampla si care sunt mult mai grave decat ce e in ram, si apoi ultimile 2, alea irelevante, dovedesc argumentele mele, insa totusi, altcineva s-ar fi simtit insultat, eu sunt doar amuzat tongue

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu sti sa accepti o opinie. Nu am spus ca nu ai dreptate, am spus doar ca IN OPINIEA MEA unele argumente pe care le-ai zis sunt irelevante pentru problema actuala.

Eu m-am simtit insultat de asta " nici macar nu esti in sportul asta, ci in cu totul alt sport, numit "lipsa de coerenta mentala", cauta pe google ce inseamna, ca te caracterizeaza absolut perfect"

ceea ce se traduce in "esti handicapat frate".

Nu aveam nici-o problema daca te luai de argumentele mele, dar te-ai luat de mine personal. Cred ca putem termina discutia.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Frank51):

Oops, acum e "opinie" nu insulta, ok, tot eu sunt devina, am inteles

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Zici de el ca e pe dinafara si tu zici ca la ATX nu ai switch on/off, lol.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

happy doar la unele surse si este pus pentru cand pleci in concediu sau cand faci service, NU inchizi in mod curent calculatorul din ala (decat daca esti obsedat, cunosc unii IRL big grin )

in plus NU se foloseste cu, calculatorul pornit, diferenta fata de AT era ca placa de baza NU putea inchide sursa, faceai shutdown dupa care iti aparea o imagine cum ca a terminat shutdown-ul si poti sa dai de switch

mai mult, la AT switch-ul NU era pe sursa ci pe botul calculatorului, nu alergai dupa el in spatele calculatorului tongue

deci e foarte diferita ideea tonguetongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eheee, surse AT nu mai gasesti de vreo niste zeci de ani. Asa putem sa povestim si de harduri de 50 MB (am doua, Conner, in stare perfecta de functionare, lol) sau de procesoare la 12 MHz care nu aveau nevoie nici macar de radiator pentru racire. tongue

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

M-am dat odata mare in fata unuia cu ce vechituri stiu eu (inca mai am CIP 001 si toate casetele, care era mai bun ca HC-85 pentra ca puteam incarca OS custom si sa pun Opus in loc de Basic)

si ala mi-a luat piuitul cu faptul ca el avea cartele perforate cu punct, care dadeau comenzi system

te-am convins? rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Hehe, cred ca mai am si eu pe undeva cateva cartele perforate. Le folosea taica-meu la fabrica, am si vazut dulapul ala de sistem la care se foloseau. M-am referit la hardurile alea de 50 pentru ca mi se par mai misto. Si mai apropiate de tehnologia inca utilizata, pana la urma.winking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, pe la bunica-mea (sa ii fie tarana usoara) prin pod, cred ca mai am niste 386 cu coprocesor matematic care... aaa, s-ar putea sa mai mearga big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Hai breh, ia si reconditioneaza-l ca e pacat! Eu am un AMD 80286 12-S. Suporta coprocesor matematic, dar e gol slotul ala. big grin Rrrupe in doua MS-DOS-ul la 12 MHz!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

TARE... cauta piata in state, ca aia saliveaza dupa "vintage" si s-ar putea sa iei un ban bun pe elewinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Oh, da, stiu. Nu ma grabesc. Cu ce m-as grabi ar fi laptopul meu bulit care nu e extrem de vechi (~2009) insa componentele au niste scoruri... gen e vreo 100 USD un display (Asus K70AB e modelul, display de 17.3) si la al meu displayul e ireprosabil, tastatura la fel. Si unitatea optica e folosita extrem de putin si aia. Buba e ca placa de baza e prajita DUPA ce i s-a facut deja reballing...

| LPCTSTR a răspuns:

El nu neaparat, datele care erau in acel moment procesate, mai mult ca sigur.

| DarthNiger a răspuns:

Da, intreruperile si fluctuatiile de tensiune pot provoca daune PC-ului, mai ales sursei, insa asta doar daca se intampla de mai multe ori intr-un timp scurt.

| badpanda a răspuns:

Dintr-o data, adica se poate lua si progresiv?
Nu pateste nimic, stai linistit.

| Savu4iosif a răspuns:

Intr-adevar se pot provaca daune minore dar daca ai in acel moment un proiect sau un document nesalvat si se ia curentu vei pierde documentul deci iti recomand sa iti salvezi odata la cateva minute fisierul.

| MihaiOvidiu757443 a răspuns:

Daca se ia curentul nu cred ca se intampla multe, dar daca ti se intampla ca mie, fratele meu mai mic s-a jucat cu butonul de la prelungitor si a apasat de multe ori pe el atunci cand calculatorul era pornit. De atunci nu mai mergelaughing)