| Andrei_Denis_1999 a întrebat:

Recent mi-a traznit in calculator, placa de baza s-a ars, celelalte componente sunt perfect functionale, le-am testat pe un alt PC cu compatibilitate 100%.Am cumparat alta placa de baza, am facut conexiunile, dupa manual, am conectat tot ce era de conectat, procesor, placa video, RAMI, insa cand pornesc PC-ul, scoate 3 beep-uri si am ecran negru.Am inlocuit procesorul cu un alt procesor pe acelasi socket, PC-ul nu mai scoate niciun BEEP, insa porneste, dar imaginea ramane neagra, CPU-ul de pe calculatorul cu problema, l-am testat si pe alt PC si e perfect functional.Las mai jos un link cu un video, unde se vede clar, cum reactioneaza PC-ul.
Astept orice raspuns ce ma poate ajuta sa-mi rezolv problema, ofer funda caruia imi rezolva problema!

5 răspunsuri:
| dragoseul a răspuns:

E posibil ca una din piese sa nu fie bine fixata(asta pentru beep-uri) iar pentru black screen poate nu face fata sursa.

| SLexuS a răspuns:

Nu ori ce placa de baza suporta pc sau dacă nu este asta du-te la un service sau măcar cumpăra hard nou

| Andrei_Denis_1999 explică (pentru dragoseul):

Ce piesa mai exact n-ar fi bine fixata? Eu consider ca le-am fixat destul de bine...

| rrrp a răspuns:

3 beepuri scurte inseamna memorie. verifica daca sta memoria bine in slot.

daca sunt unul lung si 2 scurte e video ul.

se mai poate sa fie procesorul corupt.

placa de baza e la fel cu cea pe care ai avut o?

https://www.computing.net/answers/hardware/3-beeps-on-startup/66464.html

e posibil sa fie si biosul. banuiesc ca nu ajungi pana acolo...