| TheSoldier a întrebat:

Funda! Am un calculator mai vechi si nu mai merge! Am scos tot, poate era vreo piesa de vina, cu exceptia placii de baza si sursei. Placa de baza nu reactioneaza deloc, nu scoate niciun beep prin care sa imi indice lispa de rami sau procesor. De la sursa nu e, pentru ca am schimbat si altele. Deci, cum pot afla care este cauza?

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, cu o placa de baza. Coolerele merg, hard-ul se invarte, dar nu booteaza si nu apare nimic pe monitor. Nici beep, nici macar cu bateria cmos si jumper scosi nu a dat rezultate. Tind sa cred ca e de la condensatori (o placa moarta), dar si eu am nevoie de o confirmare de la un specialist.

| suffarstar a răspuns:

Coolerele pornesc macar? Daca nu, e placa de baza sau sursa. Scoate bateria de ceas si lasa asa cam 5 minute apoi pune-o la loc si vezi daca merge.

| TheSoldier explică (pentru suffarstar):

Cooler-ul porneste, totul e ok, insa nu booteaza.

| suffarstar a răspuns (pentru TheSoldier):

Atunci probabil procesorul. Lasa-l pornit cam 5 minute apoi da jos capacul si vezi daca racitorul pc-ului este macar caldut. Dca nu se intampla asta, e foarte posibil sa fie ars.

| TheSoldier explică (pentru suffarstar):

Ma, tu nu auzi ca am scos tot, in afara de placa de baza si sursa? Cum sa fie de la procesor?

| suffarstar a răspuns (pentru TheSoldier):

Placa de baza are vreun condesator umflat?

| ursey a răspuns:

E placa de baza fiind mai veche a cedat condensatoarele si nu mai corespunde voltaju nu mai intra in frecventa procesoru si ramu si nu mai pleaca

| MilkyWAY3027 a răspuns:

Pocesorul l-ai scos? Poate sa fie si din cauza pastei termoconductoare de pe procesor sau din cauza pozitionari gresite a procesorului. Desfa procesorul si apoi aseaza-l cu grija la loc (dar nu uita sa-i pui pasta termoconductoare)

| Neamtu_Lucas_1975 a răspuns:

Poate nu ai montat corect procesorul sau cablurile IDE.