| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.Am o problemă căreia nu reușesc să îi dau de capăt, după mai multe încercări.
Am avut o placa de bază mai economică și am vrut sa iau altceva.Am cumpărat o placă de bază mai bună ca si specificații, placa de bază este "Asus Z77 Lx-v plus". Am montat piesele corespunzător, am pornit pc-ul si am făcut niste ajustări de overclock din bios, procesorul a rulat si pe placa de baza veche tot cu overclock.La început totul a mers normal de la sine.Procesorul a răspuns bine la creșterea rațiilor nucleelor, inclusiv la toată capacitatea de overclocking pe care o are placa de baza.Singurul lucru de la care a provenit problema, este ca, am setat un voltaj mai mare pieselor. Ceea ce ma surprinde este ca si pe vechea placa de baza rulau la voltaj suplimentar piesele o perioadă foarte lungă de timp.Nu îmi fac foarte multe griji din punctele astea de vedere deoarece sistemul de răcire și al carcasei și al procesorului este extrem de bine optimizat.Procesorul îmi sta la 32 grade idle, 47 max full load si temperatura constanta din interiorul carcasei la 35, 33 grade.Am făcut destul de mult overclocking si pe vechea placa de baza,fara vreun fel de probleme.
Problema pe care o am este:
Calculatorul pornește normal,cu toate piesele,fara coduri de beeping,dar nu primesc semnal video.
Placa video sunt sigur că nu are probleme, este practic noua, doar a pornit la prima bootare a plăcii de bază și până acum nu s-a făcut overclocking la ea, doar astazi înainte să o pornesc i-am schimbat pasta termoconductoare.
Ce am încercat:
Am conectat placa video integrata la monitor prin hdmi/displayport
Am scos bateria de bios si am lasat-o afara 30 min, de 3 ori.
Am resetat biosul din pinii plăcii de bază de mai mult de 4 ori,asta incluzând si oprirea și resetarea completă a sursei.
Am conectat si placa video dedicata prin hdmi si displayport(tot fara semnal video)
Am pornit placa de bază in modul care verifica memoriile ram(ramtest)
Am schimbat slotul ramilor(ambele memorii/sloturi,funcționează)
Am folosit un alt procesor pentru a mă asigura, că,cel dinainte nu a pățit nimic,si nu am avut nici beep-uri sau alte erori cu,celălalt procesor,doar mergea continuu,si se oprea, dupa care pornea iarăși si mergea continuu
Am schimbat slotul plăcii video.
La placa video sau la rami nu s-a făcut overclock in bios.

In principal când făceam overclock pe vechea placa de baza daca erau probleme ajungeam in recovery si nu erau nici un fel de probleme.
La placa asta de bază nu am semnal video nici pe placa integrata si dedicata dupa overclocking dar totul merge normal
Menționez ca totul a mers bine pana sa ii măresc voltajul.
Stiu sigur că toate componentele folosite până acum sunt si au fost funcționale
Aștept idei, păreri...
Dau fundă

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Posibil ca problema sa fie RAM-ul sau OC-ul tau facut anapoda (pentru placa respectiva, nu contest ca pe placa ta veche ai facut bine ce ai facut, insa fiecare placa are preferintele ei cand vine vorba de voltaje).
Ai activat profilul XMP in BIOS?

Ai incercat sa setezi o latenta mai mare sau o frecventa mai mica a RAM-ului?

Si in al doilea rand:
voltajul procesorului nu se mareste respectiv micsoreaza "ruseste",
ci in trepte foarte mici, incepand cu domeniul in care observi ca e stabil.
Rulezi un test de stabilitate cu Prime95 de minim 3-4 ore (majoritatea recomanda mai mult, dar eu zic ca 3-4 ore e un sweetspot dupa care te poti ghida).
Si DACA e stabil, te opresti.
Un voltaj mai mare iti aduce un consum mai mare, nu are sens sa mergi mai sus decat e nevoie.

| RadXx a răspuns (pentru NLS):

Fiecare are modalitățile sale de a face overclocking,si sincer nu am timp de chestii atât de minuțioase,cel putin nu acum,si am facut micile teste in graba stiind ca nu are ce sa afecteze din moment ce setarile incorecte din bios nu pot ramane asa si trebuie schimbate,dar îmi cunosc lucrurile suficient de bine încât să știu cât duc.
In fine, problema nu este despre overclocking-ul făcut anapoda cât e despre faptul ca, clr cmos-ul si alte metode nu accesează recovery-ul din bios, si dacă o fac nu am imagine nici pe placa integrata, nici dedicata pe nici unul din porturi ceea ce mi se pare cu totul bizar. Oricum in caz de overclocking nepotrivit nu are ce sa fi afectat fiindca temperatura nu ajunge niciodată mai mult de 50 grade full load astfel sa fie un overheat, si in al 2-lea rand si sursa si placa de baza au foarte multe protecții, deci e ceva controlat.

| RadXx a răspuns (pentru NLS):

Legat de rami, am încercat sa le setez o frecvență puțin mai mare din xmp, am văzut ca nu accepta si l-am lăsat pe auto, nu am umblat la latenta sau alte opțiuni micro.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In asemenea situatie, mergi inapoi la "radacini" si testeaza componentele, bucata cu bucata!
1. Incearca sistemului cu o alta sursa.
2. Monteaza functional sistemul vechi si verifica componentele pe el
3. Daca toate componentele sunt functionale pe vechea placa de baza, atunci noua placa de baza are probleme. Verifica toate condensatoarele electrolitice de pe placa, daca careva nu este umflata, iar daca da, atunci schimba-l cu altul nou (mare atentie la polaritate si la lipire! ).
4. Daca nici una din cele de mai sus nu a adus rezultat, atunci schimba placa de baza noua, defecta.

| RadXx a răspuns (pentru Bula):

Componentele sunt funcționale, la condensatoare si lipit nu încerc pentru ca nu stiu cu așa ceva.Pe fosta placa de baza orice ii făceam mi se reseta si intra în bios de fiecare data

| Bula a răspuns (pentru RadXx):

Sursa ai incercat sa schimbi?

| RadXx a răspuns (pentru Bula):

Este funcțională sursa, altfel nu pornea

| Bula a răspuns (pentru RadXx):

Nu e sigur!
Am patit de mai multe ori ca sursa sa fie de vina, cu toate ca au pornit ventilatoarele, Led-urile.
Explicatia este ca, un mic decalaj de tensiune sau o ne-filtrare corecta poate duce la blocarea functionarii sistemului digital, dar semnalizarile si ventilatoarele inca pot functiona normal.

| RadXx a răspuns (pentru Bula):

Ma îndoiesc de asta, sincer, sursa este un Segotep de 1250W, numai stiu sigur modelul, dar are destul de multe protecții inclusiv la supravoltaj din cate stiu, am încercat sa scot bateria din bios de mai multe ori si sa dau reset la bios complet dar fara rezultate.Problema este ca nu am semnal video după atâtea incercari pe nici unul din porturi fie placa dedicata sau integrata

| Bula a răspuns (pentru RadXx):

La pornire, de cate ori se aprinde sirul de Led-uri de pe tastatura
(Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock)?

| Bula a răspuns (pentru RadXx):

Pai, ai zis ca ai verificat toate componentele de pe placa.
Derutare!

La pornire Led-urile tastaturii trebuie sa se aprinda /stinga de 2 ori.
Daca nu, atunci e suspect si procesorul.

| RadXx a răspuns (pentru Bula):

Ai inteles ceva gresit mai mult ca sigur, am spus ca am verificat totul si totul mergea normal dar nu boota, nu intra in bios. Evident ca si ledurile tastaturii si mouse-ul se aprindeau

| Bula a răspuns (pentru RadXx):

Daca procesorul e defect, atunci tastatura nu se aprinde de 2 ori, doar eventual odata (a doua aprindere confirma terminarea testului BUS-urilor de adrese si de date, care lucreaza cu proceorul).

| RadXx a răspuns:

Problemă rezolvata.Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.Am facut niste cercetari mai amănunțite și procesorul se pare că am reușit sa îl pun rezolv cu supravoltare.Noroc ca am altul de rezerva.
Rog și alti amatori/începători care vad postul să nu incerce să supravolteze procesorul...

| NLS a răspuns (pentru RadXx):

Daca vreodata iti pica pe mana o sursa Seasonic, CoolerMaster, Antec, EVGA sau Corsair,... incearca si cu ea.
Nu trebuie sa aiba 1000W si protectii.
E vorba tocmai de plaja de voltaj pe care ar trebui sa o livreze, se realizeaza doar teoretic.
Segotep au un filtraj nu tocmai reusit, indiferent de model.

Nu ai specificat despre ce procesor a fost vorba,
la cat ai incercat sa-l ridici,
si care a fost voltajul maxim aplicat.

Dar orientandu-ma dupa placa de baza, daca a fost peste 1.40-1.41V, nu te mira ca l-ai facut friptura, indiferent cat de bine a fost racit.

De exemplu, eu mi-am ridicat 2600K la 4. 6GHz,
si voltajul stabil l-am gasit la 1. 375V.
Insa pe Z68 Gen3, nu pe Z77.

Trebuie sa tii cont ca fiecare procesor suporta un voltaj diferit, nu sunt TOATE la fel.

| RadXx a răspuns (pentru NLS):

A fost vorba despre procesorul I5 2500 fara seria K, reusisem sa il fac sa ruleze la 41 ratie per nucleu si totul a mers foarte bine, chiar si cu, current line calibration si toate variabilele pe extreme, problema a fost doar voltajul, si din nefericire am ridicat voltajul enorm...circa 1.9V nu stiu ce a fost in capul meu, oricum, e cam printre primele placi de baza pe care am facut experimentul.Nu il mai repet.

| RadXx a răspuns (pentru NLS):

In legatura cu sursele Segotep...nu stiu,am dat foarte putin pe ea, dar nu am avut vreun fel de problema, pana si unui prieten care se ocupa cu electrotehnica i s-a parut putin suspecta, dar in final stiam ca nu avea nimic, singura chestie era ca dadea 11.95 volti, si dadea mai mult pe 3 si 5 volti, dar acum totul e rezolvat si da normal voltajul, deci, chiar nu ma plang cu ea, e super

| NLS a răspuns (pentru RadXx):

Pai cat ai setat base clock ul?
Multiplicatorul banuiesc ca a fost la 38.

Astfel de procesoare mai sus de 4. 0GHz (si asta cu greu, daca te intereseaza stabilitatea) nu le ridici nici cu slujbe, ca daca ar fi dus mai mult, ar fi avut K-ul in coada, si implicit un pret mai mare.

| RadXx a răspuns (pentru NLS):

BCLK-ul a fost setat pe auto de placa de baza la 103