| CosminGK a întrebat:

Revin si eu cu o intrebare legata de niste programe pentru a da boostul unui procesor. Imi puteti recomanda programe bune? Multumesc

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu exista programe de boostat procesorare lol, alea is tepe pentru fraieri. Cel mult ii faci overclock din bios (citeste si vezi cateva tutoriale inainte, sa nu il prajesti).

| NLS a răspuns:

Despre ce procesor e vorba (modelul exact)?
Daca suporta boost, cel mai probabil e deja activat in BIOS din fabrica.
Iar daca nu e, il poti activa "manual".

Nu exista programe de "boostat" care sa faca minuni.
Procesorul ofera atata performanta care poate,
(iar pe plan secund, in functie de cat de bine e racit.)

Boost-ul se realizeaza din BIOS
(sau dintr-o aplicatie a producatorului placii de baza mai nou)
DACA procesorul e capabil de OC, si ai racire adecvata.

Cresterea frecventei va impune un voltaj mai mare, si procesorul se va incalzi mai mult.
DACA vrei sa nu il arzi, asigura-te ca ai un cooler decent.

*** Daca e un procesor mai vechi, ce nu suporta marirea frecventei
(nu are functia Turbo Boost sau echivalenta de la AMD) nu poti face nimic.
Deasemenea - la Intel - daca nu are multiplicatorul deblocat (cele cu K in denumire il au) nu e recomandat sa incerci OC.