| Gnomul a întrebat:

SALUT TPU, Stie cineva cum se face update la bios? va rog am nevoie de un raspuns urgent

Răspuns Câştigător
| bogdan_7445 a răspuns:

Iti recomand sa vezi acest tutorial video in limba romana!
http://www.videotutorial.ro/? p=900

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa decizi daca ai nevoie de asa ceva. Daca PC-ul din starea de acum n-are probleme atunci n-are sens sa faci un update. Daca, insa, ai nevoie(update pentru suport de noi procesoare, stabilitate, etc.) atunci trebuie sa ai grija. E un procedeu riscant! Consulta manualul placii de baza(daca il ai tiparit, venit cu PC-ul) sau incearca sa-l gasesti in format electronic(PDF) pe site-ul oficial al producatorului acesteia. Poate sa difere la anumite placi de baza. In ultima vreme, se poate face sub Windows, desi nu e modul optim. Descarci un fisier executabil de pe site-ul producatorului si nu faci decat sa-l rulezi. Din 2-3 click-uri si 1 minut de asteptare e gata. Altfel mai exista un mod text sub DOS cu o discheta sau CD/USB bootabil.

Oricum, ai grija!