| mark2000 a întrebat:

Sunt la profil real si dupa un an de zile de informatica, nu am inteles nici macar acum cum se rezolva problemele in pseudocod. Cei care stiu ii rog frumos sa imi explice si mie, sa-mi de-a o idee cum as putea intelege, sa reusesc sa rezolv singur o problema in pseudocod (si ca sa va ajut teoria o stiu, dar nu inteleg cum trebuie sa o aplic pe o problema, acum am trecut de pseudocod, dar la unele probleme trebuie sa stii cum sa le rezolvi si in pseudocod.)

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Nu neaparat. Tocmai de aceea faceti c++. Unele probleme sunt prea grele ca sa poata fi facute din prima pe foaie(fara antrenament). Altfel, ati fi lucrat tot liceul numai in pseudocod.
Pseudocodul l-ati facut numai ca sa va obisnuiti cu c++(sintaxa si modul de gandire). De acum inainte nu prea o sa mai ai nevoie de el.
Programele care ti se par grele le scrii in c++, pe calculator, si le testezi pana iti ies bine, pana vezi cu ochii tai ca iese rezultatul bine. Asa trebuie sa inveti de acum inainte.
Dupa ceva timp o sa-ti fie usor sa le scrii si pe foaie, indiferent ca e pseudocod sau c++. Dar ca sa iti fie usor si sa fii sigur pe ce faci, trebuie sa lucrezi multe exercitii pe calc.
Ideea, in final, nu este sa le faci pe foaie, pentru ca nimeni nu prea are nevoie de programe pe foaie(doar la scoala au nevoie), ideea e sa scrii cod corect oriunde l-ai scrie(desigur ca e de preferat sa-l scrii pe calc, pentru ca te poti verifica).
La olimpiada de info, de exemplu, testul se da pe calc, nu pe foaie.
Daca e vorba de program pe foaie, nu are cum sa fie ceva extrem de complicat, pentru ca e foarte usor sa gresesti...

Eu nu am invatat niciodata pseudocod, nu am inceput cu scrisul programelor pe foaie. Am inceput direct pe calculator, si asa puteam vedea cum si unde gresesc, de ce trebuie asa si nu altfel, si altele... si cred ca a fost cel mai bine asa.

Iar la problema zisa de tine: daca ai cea mai vaga idee cum ar trebui s-o faci, pune-o in practica in c++, pe calc. Si lucreaza la ea pana iti afiseaza rezultatul bun, apoi incepe alta...

ps: daca lucrezi pe calc, e foarte important sa stii sa folosesti DEBUG. Asta e tot farmecul de a lucra pe calc. Iti vezi codul cum ruleaza instructiune cu instructiune si poti observa foarte usor unde nu iese asa cum vrei tu, si apoi sa repari.
pps: inainte sa te apuci sa scrii cod, trebuie sa stai sa te gandesti bine cum va functiona programul. Altfel, o sa te trezesti dupa cateva ore ca de fapt nu l-ai gandit bine. Desigur, e normal sa mai patesti asta... mai ales cand esti la inceput.

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Adica in c++ stii sa le rezolvi dar in pseudocod nu? nu sunt acelasi lucru?
Ce ar fi sa dai exemplu de problema care nu stii s-o rezolvi?

| mark2000 explică (pentru monstrulet):

Ca sa le rezolvi in c++ trebuie sa stii si in pseudocod... nu stiu sa rezolv problemele mai grele in pseudocod. Astea mai usoare le rezolv dar la alea grele ma incurc nu sunt sigur pe mine, trebuie sa fie cineva acolo care sa imi confirme ca e bun. Si in c++ nici acolo nu prea stiu.Sa zicem ca am o problema in pseudocod rezolvata, ca sa o trec in c++ e foarte usor parerea mea. De asta zic ca trebuie sa stiu intai sa le rezolv intai in pseudocod. Pseudocodul e cum ar veni temelia la o casa, fara temelie nu poti face casa. Si un exemplu de problema daca tot ai zis, uite : -->Sa se descompuna un numar n dat de la tastatura in factori primi.

| mark2000 explică (pentru monstrulet):

Mersi monstrulet, am sa incerc metoda. Sa speram ca am sa ma descurc mai bine de acum incolo si sper ca am sa ma descurc. Mersi inca odata pentru raspuns. big grin