| AdiMihai25 a întrebat:

Un program de editat va rog.
Vreau sa adaug proiecte (desen)pe imagini.
Exemplu vreau sa fac o schiță la o terasă la casa.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

+++ IrfanView (Deschizi imaginea dorita, apesi F12 sa activezi bara de unelte, si ai acolo Linie, Dreptunghi, Cerc, etc, si alte unelte primare )

Programe mai avansate:

+++ SketchBook (gratuit)

+++ Inkscape (gratuit, vectorial)
+++ GIMP (gratuit)

+++ Adobe Illustrator (vectorial)
+++ Adobe Photoshop

+++ Affinity Designer (vectorial)
+++ Affinity Photo

Software ingineresc, in care poti desena 2D cu cote:
Orice versiune de AutoCAD, incepand cu Autocad 2000 si pana la versiunea actuala - 2021 (daca nu ai mai vazut-lucrat cu el, nu recomand, o sa pierzi timp; insa eu asta as folosi, e pentru asa ceva)

Software profesional, in care poti crea modelul 3D cu cote
(bineinteles, daca nu ai putina experienta cu astfel de programe, sau nu esti dispus sa urmaresti tutoriale pe YouTube, ramai la cele de mai sus):

SketchUp Free (pentru 2D, dar mai ales pentru 3D)
ArchiCAD
AutoCAD Architecture
REVIT
Chief Architect
ALLPLAN
CorelCAD (2D si 3D)