| adi22tm a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un mercedes c class din 2000-2004 si as vrea sa imi spuneti care motoare sunt mai bune (dpdv al comsumului, cat de fiabile sunt etc): cele de 1.8 cu 143 de cai sau cele de 2.0 de 130 de cai?

3 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

1,8 diesel 143 cai are turbo dat presiune mare + ca e si grea masina. Tine cca 300k motorul si consuma cca 12l. Cea de 2, 0 diesel 130 cai e mai bine, si asta e fortata dar nu asa de tare. Asta consuma cca 9l/100. Ca si acceleratie cea de 1, 8 e mai rapida dar are cuplu mai mic la deal pierde putere si si la tras remorca sa zicem. Eu zic cea de 2, 0 merita.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Si eu am un peugeot de 2, 0 hdi si tine cu 150km/h pe deal fara sa piarda putere. Altu cu citroen 1, 6 hdi tot atatia cai ca si mine urca cu 130km/h. 400cc face diferenta si tot 110 cai au ambele masini. Eu la 150km/h pe deal am 9l consum si el la 130km/h pe deal are 10l. Asta ca exemplu.

| Havi a răspuns:

Am cel de 1.8, 3 ani nici o problema cu el si acum is cu el la reparat, are aproape 300K km, mai degraba asi zice 2.0