| unnume8 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un pc nou, facut pe piese, iar eu am adaugat in cos piesele pe care le-as vrea. Poate cineva sa imi spuna daca componentele sun compatibile, si daca nu sunt, imi puteti recomanda in locul unei piese, alta aproximativ la acelasi pret si cam la fel de buna ce sa fie compatibile? De asemenea, ar incapea in carcasa asta?:

Carcasa Floston BLUE DEFENDER

Componentele: Cooler CPU Deepcool GAMMAXX 300

Memorie Corsair Vengeance Pro Series Silver 16GB DDR3 2133MHz CL11 Dual Channel Kit

SSD Kingston SSDNow UV400 120GB SATA-III 2.5 inch

Hard disk Seagate BarraCuda 2TB SATA-III 7200RPM 64MB

Placa de baza ASUS STRIX B250F GAMING

Sursa Seasonic Focus+, 80+ Gold, 650W

Procesor Intel Coffee Lake, Core i5 8600K 3. 60GHz box

Placa video ASUS NVIDIA GeForce GTX 1060 Strix Gaming OC, 6GB GDDR5, 192bit, STRIX-GTX1060-O6G-GAMING

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ca sa spuna cineva exact daca sunt compatibile trebuia sa pui link-uri... Poti alege componente pentru pc pe acest site : http://www.caro.ro/
Dai clic pe configurator, apoi alegi componentele iar acel program iti va da componente care vor fi compatibile intre ele!

13 răspunsuri:
| CosminFlo a răspuns:

Iti recomand sa schimbi carcasa cu una care are un spatiu suficient in spate pentru a pune firele prin spate sa nu se vada, deoarece acea carcasa nu are acel spatiu.
Si de asemenea de ce sa ramai la DDR3 cand poti trece la DDR4...
Lasa-ma sa calculez sa caut putin si in 10 min iti voi raspunde cu altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de baza nu e compatibila. Trebuie una pe socket 1151v2, adica sa aiba numarul 370 in denumire. Alege de aici:
http://www.pcgarage.ro/......t-1151-v2/

| CosminFlo a răspuns:

Ai facut cateva greseli in build, am facut altul am incercat cat de cat sa pastrez aceleasi componente, nu stiu daca m-am descurcat la pret, dar...:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3259824/

| CosminFlo a răspuns (pentru CosminFlo):

Vezi ca are 2 placute rosii de 8 gb
si acea placa de baza de la msi

| unnume8 explică (pentru CosminFlo):

Si wishlist-ul tau e compatibil, toate piesele sunt compatibile?

| ziftode a răspuns:

Nu recomand in nici un fel Seagate, sunt de rahat AMARAT, si nu vreau sa spun ce teste am facut cu hdd-ul lor, apoi o sa imi ziceti mie obsedat amarat, asa ca

cele mai bune hdd-uri sunt Hitachi/HGST... MERITA DIFERENTA DE PRET!

| Superior a răspuns:

Salut,i5 8600K merita doar daca faci overclock. Vrei sa faci overclock? Ca daca da, ai nevoie de o placa de baza Z370. De asemenea coolerul acela e slab pentru overclock.
Vei face gaming pe el? Care e suma in care te incadrezi? Voi reveni cu un wishlist cand imi vei raspunde.

| unnume8 explică (pentru Superior):

Incerc să mă incadrez in 5500 lei și nu, nu vreau overclock. O sa fac gaming, poate chiar YouTube.

| Superior a răspuns (pentru unnume8):

Ai https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3260448/
-Procesor AMD 6C/12T (bun pentru gaming si recording).
-16GB RAM.
-GTX 1070 ce va oferi performante foarte bune.
Daca ai putea sustine diferenta ti-as recomanda acesti RAMI https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/ care iti vor aduce un spor de pana la 4 fps-uri.
Varianta Intel vine asa :
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3260464/
Dupa cum ti-am zis nu are nici un rost sa iei i5 6600K daca nu faci overclock, si chiar daca ai vrea sa-i faci ti-ar trebui o placa de baza Z370 care costa de la 700 lei in sus.

| Superior a răspuns (pentru ziftode):

Am Seagate de 6 ani de 1TB 7200rpm si se misca ca in prima zi, nu a imbatranit deloc si are o sanatate de invidiat.

| ziftode a răspuns (pentru Superior):

Felicitocurile mele SINCERE
am cumparat 2 hdd seagate de 8T, si am facut acelasi test, le-am umplut si am facut suma de control in fiecare zi
ala intern a inceput sa nu mai iasa suma de control dupa 8-9 zile
ala extern a inceput sa nu mai iasa suma de control dupa 2 luni
sunt niste erori foarte, FOARTE MICI, cateva marunte la 8 TerraBytes nici nu s-ar observa la lucru normal

DAR

si-au corupt datele fara sa faca nimic si fara nici un motiv, in rest mergeau de nu aveau aer ca in prima zi si fara nici o problema oarecare, acum...

nu vreau sa te injur pe tine prea urat pentru ca te bagi cand habar nu ai, dar intrebarea e...

CE STII TU?!?!?!?

| Superior a răspuns (pentru ziftode):

Ce ai patit de esti asa turbat?

| ziftode a răspuns (pentru Superior):

Ma calca pe nervi astia, tipul habar nu are dar o intoarce de parca experienta lui limitata cu un singur HDD face cat experienta extinsa a altuia cu mult mai multe, asa ca are "dreptul" sa spuna ca e invers, deci eu sunt "tampit" si mai rau sunt sigur ca multi il cred

dupa ce am trecut de "faza seagate" mi-am luat doua HDD-uri HGST, le-am pus intr-un NAS si am dat teste din astea de suma de control cam de 2-3 ori pe luna si nu am avut nici o eroare, oarecare, il am cam de 8 luni, asa ca e incredibil de penibil sa poti sa spui ca e "bun" un producator al carui storage corupe datele fara nici un motiv oarecare si efectiv cu device-ul inchis (ala extern il porneam numai cand aveam treaba cu el)
ABSOLUT PENIBIL!