| Adrian_Dragan_2000 a întrebat:

vreau sa imi fac un upgrade la PC, si am o nelamurire. Merge un procesor Intel core i3 cu socket 1156 pe o placa de baza cu socket 1150?
Raspunsuri seriose

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Merge, daca ai un ciocan suficient de mare. Asa intrebare, asa raspuns. Tu de ce draq crezi ca mai fac astia socketuri diferite? Asa, de dorul lelii, ca sa pui cum ti se apleaca tie procesoarele pe placi? Mai bine zi frumos ce calculator ai, de ce suma pentru upgrade dispui si cam ce te-ai gindit sa schimbi cu ce.

| vidii a răspuns:

Daca ai placa de baza 1150 presupun ca ai vreun celeron g18k / pentium g3k ....de ce ai vrea un i3 de acum cateva generatii care e mai slab? ...sau,ce vrei sa faci mai exact?
Si nu, nu este compatibil, ti-a explicat @KodtrutZ mai sus