| xGamerZ212 a întrebat:

vreau sa ma informati cu privire la o chestie:
Am un pc cu urmatoarele: Intel pentium dual cpu de 2.20 ghz, 4 gb ram si placa video ati radeon 3450 (stiu..cam veche.) vreau sa stiu ce placa video ar suporta,a-si vrea sa-mi fac un upgrade, ceva pe la 1 gb dedicat credeti ca ar merge? (tin sa precizez ca am windows 10 si merge foarte bine)

6 răspunsuri:
| xGamerZ212 explică:

Intel pentium dual cpu de 2.20 E2200 mai exact x64 pe 64 bit

| CosminFlo a răspuns:

Am avut E5700 tot 4gb si mi-am luat 1gb Asus hd 7750.
Si am aflat ca am avut un mic bottleneck.
Iar tu ai E2200 cred ca bottleneck-ul o sa se simta, nu stiu ce sa zic... eu unul as strange si as face update la toate odata, sau daca esti limitat mi-as lua o consola ceva...

| GPA a răspuns:

Procesorul tău este un Pentium E2200, tine minte. Te poți uita și la specificații (ctrl+r, scrie dxdiag) (ctrl+r, scrie cmd, iar în cmd systeminfo)
Merge și 2 g, dar o să-ți facă bottleneck. Și cu 1 g s-ar putea să-ți facă bottleneck pentru că procesorul este destul de slăbuț, având în vedere că generația pe lga775 a devenit antică.
Totuși, încearcă : https://m.emag.ro/......D8CWYFBBM/
Sau
http://m.cel.ro/......CMyPTwp-l/

A doua variantă ar fi perfectă, o vei folosi cel puțin 80%, este suficient.

Bottleneck - componenta nu funcționează la capacitate maximă datorită procesorului, in cazul nostru, placa video.

| xGamerZ212 explică (pentru GPA):

Procesorul e greu de schimbat? in special manopera? m-as avanta la un i3 sau ceva, un dual-core mai nou nu stiu.dar nu am idee cat de costisitor e

| GPA a răspuns (pentru xGamerZ212):

Din nefericire pentru tine, placa ta de bază are socket lga775. Tu ești nevoit să schimbi atât placa de baza cât și procesorul.
Nu poți pune i3 pe 775 laughing.
Pe Lga775 merg doar : Pentium-uri, Celeron-uri și core duo, eventual pentru ultimele placi din seria 775 un core duo quad core.
Spune-mi mai întâi ce placă de bază ai.

| xGamerZ212 explică (pentru GPA):

MSI Boston