| Zdog a întrebat:

vreau sa-mi cumpar un pc nou, ce pc-uri imi recomandati?
Buget :2000-2100 lei

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de pc garage si fa unul pe componente, iesi mai ieftin ai garantie 24 de luni sau astepti black friday, eu asta as face, as cumpara cu o placa de baza recenta care sa aiba cpu kapylake si cand as avea banii as mai adauga un ssd, placa video, memorie ram etc

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2993346/

mie nu-mi place amd sa stii

| Eddz a răspuns:

Salut,
De acord cu RAY,pe pc garage e cel mai ok fiindca poti sa iti iei in functie de ce ai nevoie,dar as recomanda cu tarie un procesor din seria RYZEN peste tot ce este de la Intel,iar daca iti permiti si o placa video de la amd(seria vega, noi aparute, atunci si mai bine), dar tin sa mentionez ca eu aici nu am vazut(cel putin la un pret rezonabil), desi ar trebui sa fie mai ieftine decat nVIDIA
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2999118/
asta ar fi o idee in jurul bugetului tau

| Jipa95 a răspuns (pentru Eddz):

Da te-ai gandit mult sa faci configuratia aia? Ce parere ai tu de sursa si de carcasa aleasa de tine? Doar 4gb ram? Nu se poate numii pc de gaming fara un minimum de 8gb RAM.
@ Zdog, ignora toate recomandarile facute, sunt cele mai proaste recomandari date de oameni care nu au habar de o configuratie.
Singura configuratie si care totodata este cea mai performanta in bugetul alocat de tine este : https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2999166/
Daca ai mai fi avut 2-300 lei in plus ti-as fi putut pune acolo un 1050TI, si ai fi avut performante si mai ok in gaming.

| Eddz a răspuns (pentru Jipa95):

Tin sa mentionez ca o carcasa nu are rol decat de a tine toate componentele la un loc. Daca tie iti place sa fie de poza partea a doua, iar sursa e suficienta. Plus ca 4 gb de ram sunt suficienti pentru peste 90% din jocuri sa le rulezi la cam orice rezolutie vrei. Daca stii atat de multe despre gaming,tare mii interesant mie ce sistem ai tu, si ce crezi ca ar fi un minim la zi, dar dupa cum imi dau seama, probabil as primi un raspuns tot din asta de, minim 8 gb ram si alte din astea. Ti-as recomanda sa mai citesti articole legate de gaming daca chiar vrei sa fii la curent.

| Jipa95 a răspuns (pentru Eddz):

Mai baiatule, tu te-ai lovit la cap? ce joc mai rulezi tu astazi fara 8gb ram? Carcasa aia recomandata de tine are tabla foarte subtire iar in momentul in care sistemul este pus in functiune o sa faca rezonanta, dar de unde sa stii tu. Plus ca nu ai nici macar posibilitate de un WM decent, iar airflow-ul este varza.
Asa, ca si idee : Call of duty WW 2 : mananca cam 7gb ram cu setarile pe medium-high 1080p, gta 5 la fel, battlefield 1, Ac origins, si pot sa-ti mai dau inca 100 de exemple.

| Adrian926a a răspuns:

Intel i3 8100 + gtx 1060 3 gb sau gtx 1050 ti

| Eddz a răspuns (pentru Jipa95):

Mda,vad ca nu are rost sa ma chinui sa iti explic. Tu crezi ce vrei, eu stiu ce-i bine si gata. Eu mi-am zis opinia si cam atat.