| thewolfgamerhd2 a întrebat:

vreau sa stiu ce placa video poate suporta placa de baza asustek P5G41T-MLX3. Daca se poate?

5 răspunsuri:
| alexalx1234 a răspuns:

Orice placa video cu slot PCI-Express

| alexalx1234 a răspuns (pentru alexalx1234):

Tip PCI-Express*

| NLS a răspuns:

Aproape orice placa video e compatibila fizic cu acea placa de baza, INSA nu toate vor functiona la fel.

Nu gasesc informatii exacte, dar banuiesc ca placa de baza are slot PCI-e 2.0 x16, fiind din 2010.

Asa ca orice placa video pe PCI-e 2.0 x16 va functiona la capacitate maxima.

Poti pune si o placa video mai noua, pe PCI-e 3.0 x16, insa va fi limitata la viteze de PCI-e 2.0 impreuna cu placa ta.

Problema mai grava apare insa la ""compatibilitatea"" cu procesorul.

Pui impreuna o placa video slaba impreuna cu un procesor prea puternic pentru ea, vei optine bottleneck (procesorul va trebui sa astepte dupa placa video, o a ai rezultate slabe in jocuri).

Valabil si invers. O placa video performanta pusa intr-un sistem cu un procesor prea slab, va aduce o pierdere de frame-uri, pentru ca placa va trebui sa astepte dupa procesor pana acesta termina calculele.

Cat anume vei pierde, depinde desigur de diferentele de performanta dintre ele.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

DACA slotul e intr-adevar PCI-e (1.0) x16, cum sustinea Bula la intrebarea ta precedenta si cum apare si in manualul produsului la pagina IX, e posibil sa nu mearga, sau sa fie si mai limitata.
Nu prea ai de unde stii pana nu incerci.

https://dlcdnets.asus.com/......-M_LX3.zip

| thewolfgamerhd2 explică (pentru NLS):

Eu am un procesor Intel pentium e5700 cu 3.00 ghz