| Getting4you a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa va cer o parere legata de win 10. Vreau sa il instalez prin windows update si ma intrebam daca in primul rand merita instalat si in al doilea rand daca o sa am si licenta la el.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 am auzit ca au fost probleme cu driverele, nici eu recomand un upgrade la 10 ca pot aparea minuni mai ales pe sistemele vechi
2 da indiferent daca ai windows not genunie sau ai licenta e un an
practic Microsoft isi promoveaza windowsul obligatoriu pentru orice user ca aoi sa-l cumperi e putin cam ciudat, posibil numai va nici un uptate la 8.1, 7

| halogen001 a răspuns:

Am inteles ca in unele cazuri exista probleme de incompatibilitate cu driverele, iar in rest nu vad sa aiba ceva in plus fata de celelalte windows-uri - poate pentru jocuri sa aduca unele imbunatatiri evident minore. Licenta se poate avea la el daca w7 sau w8.1 de la care se face update are licenta. Daca w7 sau 8.1 nu are licenta, atunci nici update-ul la w10 nu va avea licenta.

| itextrat a răspuns:

Ce e fain la Windows 10:
http://www.7tutoriale.ro/......windows-10

Ce e nasol la W10:
http://www.7tutoriale.ro/top-11-lucruri-care-nu-ne-plac-windows-10

Clarificari: upgrade-ul la Windows 10 e moca daca ai o licenta de Windows 7 sau Windows 8.1. Daca nu ai, nu vei avea licenta nici pentru W10.
Daca ai licenta de W7 sau W8.1 atunci faci upgrade direct si iti pastreaza licenta originala. Sa nu incerci sa faci clean install ca o pierzi.
Windows 10 nu este gratuit DOAR un an. E gratuit toata viata.
Ai la dispozitie Doar 1 an de zile ca sa faci upgrade-ul de la 7 sau de la 8.1. Altfel vei ramane toata viata cu W7 sau 8.1.