| Kindal38 a întrebat:

Salut TPU! Vreau si eu sa instalez un program (SQLi) si windowsul il ia ca un virus si mi-l sterge. Am dezactivat antivirusul, real time, am pus programul si in lista de exceptii dar cand il trag din rar pe desktop mi-l sterge automat. Ma puteti ajuta? DAU FUNDA

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Structured Query Language (SQL) is a language designed to manipulate and manage data in a database. Since its inception, SQL has steadily found its way into many commercial and open source databases. SQL injection (SQLi) is a type of cybersecurity attack that targets these databases using specifically crafted SQL statements to trick the systems into doing unexpected and undesired things.

| NLS a răspuns:

1. Nu il pune pe desktop.

2. Nu programul trebuie pus in lista de exceptii, ci calea unde il descarci/despachetezi din arhiva.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

1. Am incercat sa-l pun la download intr-un folder dar tot mi l sterge.
2.Gen daca vreau sa-l pun intr-un folder trebuie sa pun folderul respectiv sau cum?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Da, cauti in caseta de cautare
Virus and threat protection

Undeva la mijlocul paginii o sa vezi
Manage Settings si Dismiss
Apesi pe Manage Settings
Undeva in josul noii pagini o sa vezi
ADD or Remove Exclusions
Apesi pe Add an exclusion si alegi Folder, (nu File).
Alegi folderul unde se afla ceea ce doresti (sau unde vrei sa descarci ceea ce doresti. Pe urma, pentru siguranta, descarci din nou direct acolo).

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Am incercat dar degeaba. Tot mi-l sterge.....Alte solutii plss?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Hint: Exceptiile astea sunt pentru Defender din cate stiu.
Daca ai un alt antivirus in afara de Defender, trebuie sa il opresti/ blochezi, cel putin pana instalezi programul.

| Zuzu1991 a răspuns:

Hai sa te ajut, chiar daca e un hack, te ajut pentru ca la un moment dat am incercat sql injection si STIU ca nu ai ce sa faci cu ea, trebuie gasit un site cu gaura serioasa, si daca exista unul la un milion esti norocos

deci, daca ai alt antivirus in afara de, defender, si il dezactivezi, in majoritatea cazurilor CU MULTA NESIMTIRE IMBECILA SI INSULTATOARE, Mircosoftul *STIE MAI BINE CA TINE* CE AI TU NEVOIE angry si reactiveaza Defenderul, care trebuie de asemenea dezactivat ca sa poti sa te joci cu virusi

| Kindal38 explică (pentru Zuzu1991):

Am incercat asta dar tot mi-l sterge. Stii care e faza doar mie mi l ia ca un virus acel program si mi l sterge. Am un prieten care vinde acel pack de generare conturi care include si programul respectiv si la toti care l-au cumparat le au mers. Cum se face?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Kindal38):

Conturi la ce?