| 000MadMAX000 a întrebat:

Salut tuturor.Am o problema cu PC-ul...nu functioneaza porturile jack din fata.Am o placa de baza Gigabyte H61M-S2V-B3.Am avut windows 8 si am crezut ca asta ar fi cauza.Mi-am instalat 7 si tot nu functioneaza. Aveti idee care ar putea fi cauza? Mentionez ca cele USB functioneaza.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti-au functionat vreodata? De multe ori cei care asambleaza sisteme omit sa le faca legatura.
Oh, da, daca cumva driverul de sunet nu isi face autodetectia, ar cam fi nevoie sa setezi tu sa stie placa unde sa dea sunetul - nu poate da simultan si in spate, si pe jackurile frontale.
@Blade82: Ai habar macar ce e ala un jack? Ce treaba are placa video aici?

4 răspunsuri:
| Blade82 a răspuns:

Verifica daca sunt legate la placa video. De la ele trebuie sa plece niste fire care intra in placa de baza.

| MrMihnea a răspuns:

Porturile trebuie sa fie legate de placa de baza (presupunand ca sunt pentru casti si microfon)

| 000MadMAX000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da mi-au functionat inainte sa imi pun windows 8.Acum nu mai functioneaza nici cu windows-ul care il aveam inainte.Sunt legate bine in placa de baza am verificat.La celelalte porturi jack din spate cand conectez ceva apare panoul de control de la placa de sunet dar cand conectez ceva la cele din fata nu se intampla nimic.

| K0sti a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Fa ce a spus Gabi, inseamna ca e din drivere si setari. Vezi setarile.