| Parazitu1990 a întrebat:

Buna dimineata tuturor.Am o problema cu un laptop, modelul este Asus G51J Placa de baza G60J 3D.Problema este astfel:Am avut bios-ul facut praff, l-am reprogramat, dar de atunci nu imi mai functioneaza lumina de la tasatura cand apas Fn+F4, driverul este instalat, lumina de la tastatura este buna am probat-o cu un transformator de 5V,am legat conectorul pentru lumina,am masurat conectorul placii de baza,curent vine,Concluzia. Tastarura este Ok, Curent din placa de baza vine, sistemul de operare este instalat de o saptamana cu toate driverele de pe site-ul official la zi dar lumina tastaturii nu se aprinde, tastele Fn+F4 sunt functionale.Ce parere aveti despre caz?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Or fi busite ledurile sau ceva de genul.

| Parazitu1990 explică (pentru KodrutZ):

Led-urile functioneaza...am specificat sus...le=am testat cu un transformator de 5v

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai reprogramat BIOS-ul? L-ai upgradat la ultima versiune? Si daca l-ai upgradat, i-ai facut vreun test din care sa reiasa ca este ultima versiune?

Inainte de a avea BIOS-ul busit, lumina de la tastatura functiona?

Ai desfacut keyboard-ul? Daca da, cablul de iluminare este cel subtire si trebuie pus cu partea aurie in sus (poate fi montat si cu partea aurie in jos, dar iluminarea nu va functiona)

| Parazitu1990 explică (pentru anonim_4396):

Am speficat tot, sunt specialist in ele.dar problema aceasta nu i-am dat de capat..este ceva imposibil, am nevoie de alte variante, bios-ul este ultima versiune 208..inainte sa ii fac update-ul,led-urile tastaturii functionau,cablul este montat corespunzator,primeste curent in conectorul placii de baza care alimenteaza tastatura,{cablul auriu}, driverele sunt instalate, led-urile tastaturii sunt in regula, le-am testat separat de laptop, cu un transformator de 5V 0, 8A.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parazitu1990):

Nu ai nimic de pierdut, pune cablul de la iluminare invers. Mai multe persoane au avut problema asta, uneori, laptopul venind cu cablu conectat invers chiar din fabrica.

| FIORI a răspuns:

Cam ciudat. Totusi eu tiind sa cred ca e de la BIOS. Incearca sa ii faci un update oficial.

| Parazitu1990 explică (pentru FIORI):

Am facut update official...cu 204 205 207 si ultima e 208

| LeeoryHarold a răspuns:

De ce iti trebuie lumina tastaturii?