| Andronela10 a întrebat:

Salut, tuturor!
Celor care detin sau au cunostinte despre telefonul Huawei Y3II.
L-am achizitionat de curand, in mod special am luat husa tip flip pentru a se aprinde ecranul cand deschid, insa nu am reusit.
Mentionez ca am descarcat o aplicatie speciala pentru ecran si ca husa este Jelly...
Cat timp mai este in perioada de retur intreb, oare sa fie problema de la senzorul de proximitate sau?
Rog raspuns urgent!

1 răspuns:
| Bogdy2k a răspuns:

Toata 'tehnologia' este bazata pe un magnet. Husa contine un magnet cand inchizi husa magnetul se apropie de senzorul telefonului acesta 'inchide circuitul' (mai pe romaneste) si se stinge displayul. Cand deschizi husa se redeschide acel "circuit" si va deschide display-ul. (toata explicatia de mai sus e una logica nu stintifica, aici referindu-ma ca acela nu e un circuit, dar ca sa-ti dai seama de principiul functionarii)

Pot fi 2 probleme.
1. Senzorul telefonului.
2. Husa nu detine acel magnet.