| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Doresc sa invat programare de la zero. Generatia mea nu a invatat asa ceva la scoala - cand eram eu in liceu apareau computerele in toata lumea.

As dori sa invat Java si sunt nevoita sa o iau de la zero. Am multe idei pentru diverse aplicatii pentru telefon mobil si chiar detin o mare parte din materialele pe care vreau sa le folosesc.

Va rog din suflet sa imi recomandati un website sau tutoriale pentru incepatori, mai concret: pentru cei care invata de la zero, de unde pot invata Java pas cu pas si sa pot apoi aplica ceea ce invat, astfel incat sa ajung la un nivel care sa imi permita sa ma descurc cu Java?

Va rog sa imi recomandati si website-uri si tutoriale de unde se poate invata PHP, tot de la zero. Asta nu este pentru mine ci pentru cineva care doreste sa faca site-uri web, dar in facultate nu a invatat despre asta, ci doar programe vechi care se foloseau cu peste 10 ani in urma si in prezent nu le mai foloseste nici o firma.

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Popa_Tudor_1985 a răspuns:

Uite aici niste tutoriale video, explicate pas cu pas in limba romana. https://www.youtube.com/watch?v=ZIN2bHS6ccM

1 răspuns:
| Ara997 a răspuns:

Buna. eu fac info intensiv, am inceput cu C++ cu care imi perfectionez partea de algoritmica.
conteaza ce "programare" vrei sa inveti, pentru ce anume?