| Loadteg a întrebat:

Ce limbaje de programare pentru incepatori imi recomandati? Il puteti spune pe cel mai usor de invatat ca pe parcurs voi avea de gand sa le invat pe toate dar mai intai vreau sa incep cu cele mai usoare.SI cam cat timp ar dura sa pricep ceva si sa ma descurc cu ele.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa incepem cu inceputul.

daca vrei sa incepi programare, nu incepi cu limbajul, incepi cu bazele. Inveti ce e un algoritm, inveti despre structuri de date, inveti algoritmica, inveti scheme logice samd... odata ce iti dai seama cu ce se mananca programare atunci te apuci sa pui in practica intr un limbaj.

Legat de limbaj, cel mai potrivit e C. Nu e un limbaj orientat obiect si e low level, deci poti intelege foarte bine managementul memoriei.

Odata ce prinzi care e treaba cu C, poti avansa la un limbaj orientat obiect si sa inveti programare orientata obiect, cel mai indicat fiind C++.

Odata ce iti pui bazele in C++ (adica vreo 1-2 ani cu un studiu intens) o sa te poti orienta catre alte limbaje daca e cazul.

Cu ce vrei tu, si anume sa le inveti pe toate inseamna ca nu vei face nimic in final. un programator bun nu trebuie sa stie toate limbajele de programare, trebuie sa aiba bine inradacinate principiile programarii, sa cunoasca un limbaj cat de cat in detaliu si sa fie capabil sa le puna in practica indiferent de limbaj cu ajutorul unei documentatii bine puse la punct.

| Loadteg explică (pentru suntserios):

Mersi mult, dar nu merge sa iti dau funda, de ce oare?

1 răspuns: