| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Se poate sterge, falsifica sau corecta ceva ce iti trimite cineva pe SKYPE?

Sau interlocutoarea mea poate sterge ce mesaje mi-a trimis ea mie sau ce i-am trimis eu in trecut, fara a putea fi ulterior detectata cu mijloace tehnologice?

Daca ar sterge ea ceva, sau ar adauga ceva la conversatiile noastre pe SKYPE, ar putea trece noile " conversatii nou create prin aceasta metoda " drept veritabile si trimise la data conversatiilor noastre, fara ca cineva sa-si dea seama de asta si fara a putea fi ulterior dovedit?

Este important sa stiu asta, pentru ca o cunostinta mi-a trimis pe SKYPE peste 20 de pagini scrise de mana cu teme de casa in germana, sub forma de poze facute cu telefonul mobil si atasate, primite de ea la un curs de germana cu alta profesoara in Carei, si m-a rugat sa i le corectez.

Cum avea multe greseli in aproape fiecare propozitie si i-am explicat detaliat ce a gresit de fiecare data, i-am scris si cum era corect, au fost o gramada de propozitii trimise de mine, care mi-au luat in total 9 ore si 25 de minute sa i le scriu si apoi sa le trimit pe Skype.

Fiecare propozitie am trimis-o pe SKYPE separat, la fiecare propozitie trimisa se vede ora exacta la care a fost trimisa.

Problema este ca acea doamna desi e in varsta de peste 50 de ani si m-am asteptat sa vada cat de multe informatii i-am trimis pe Skype, refuza sa ma plateasca - desi i-am scris pe Skype despre plata pentru munca mea, - mi-a scris ca o acuz pe nedrept si ca am dezamagit-o, etc. Mi-a scris asta pe Skype.

Va multumesc in avans tuturor celor care imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Istoricul conversatiilor scrise ramane pe calculatorul fiecarui corespondent daca asa e setat programul. Totodata, istoricul se pastreaza si pe serverele Skype pentru o perioada, pentru cazuri de nevoie (litigii).
Daca n-ai sters istoricul (si e setat), atunci pe calculatorul tau poate fi identificat (in functie de sistemul de operare si de versiune, in diferite locuri si cu diferite denumiri posibile). Acest fisier de istoric poate fi folosit ca dovada, iar continutul arhivei (daca exista) poti vedea si din Skype, la persoana respectiva.

Fiecare fisier are marcata data si ora ultimei salvari, iar daca ar modifica ceva atunci imediat ar exista diferente (atat in continutul, cat si in data/ora salvarii fisierului).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se sterge foarte usor istoricul.

in final e totusi vina ta ca nu ti ai protejat munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sterge tot ce s-a trimis in trecut fara a putea fi detectat. Toate conversatiile sunt intr-un fisier din 'my documents', daca il stergi, aia a fost.

| Robert186 a răspuns:

Răspunsul este Nu