| 1Ionut1938 a întrebat:

Salut tuturor!
Vreau să îmi cumpăr un laptop pentru editare video care să ducă Full HD la 960 de cadre pe secundă. Nu ştiu exact ce componente trebuie să aiba un laptop pentru a duce cu usurintă cerințele pe care le-am menționat mai sus şi mă întrebam dacă mă puteți ajuta voi cu asta, să-mi spuneți cam ce caracteristici trebuie să aiba un laptop pentru a duce editare video Full HD 960fps fără probleme, ce procesor, rami, ce model de placă video. Menționez că vreau un laptop care să răcească bune, deci vă rog dacă aveți ceva recomandări să țineți cont de asta.
Am buget pentru laptop 3.000-4.000 de lei.
Calde salutări!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Salut. Ca sa editezi "960fps" (tu te referi ca ideea ta de camera poate filma in frame-urile respective, dar editarea o faci full hd/2k/4k etc) iti trebuie un procesor "destul de potent". In bugetul tau trebuie sa iei in vedere un minim i7 8750H cu 6 nuclee 12 thread-uri si cu o frecventa de turbo 4.1 ca sa se duca cat mai mult. O sa-ti intre un 15.6 in buget, la 17 te-ncadrezi cel mai probabil (dar nu sigur) la un procesor mai slab. Ai nevoie NEAPARAT de 8gb ram minim, dar recomandat ar fi cel putin 16 la o frecventa 2400 preferabil 2666. Acum, randare in general o faci pe CPU si cu ramii, depinde in ce program lucrezi. Selectia ta ar fi asta: http://bit.ly/2EnLrl8 oricare din acelea e un "minim" in bugetul tau. Daca vrei ceva gaming "super" iti iei varianta cu 1060 la placa video, daca nu, 1050ti e destul de bun. Plus, cu "racirea" ai variante de cooling pad http://bit.ly/2tzF08B la 100 ron si cu undervolt. Daca vrei ceva si mai subiectiv, da-mi mesaj si te ajut. Dar fiind "limitat" de buget, cea mai ok selectie e pe-acolo. Recomand daca vrei ceva cu hdd sau sshd, caruia sa-i adaugi tu un ssd neaparat. Si la cei 8gb ram iti mai pui o placuta sa te ajute neaparat. In rest, ceva "mai bun" nu prea o sa gasesti.

7 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

In general Laptop-urile cat ar fi ele de tari nu sunt pentru editare video. Editarea video necesita PC stationar, un processsor Intel puternic (i5 - i7 cu minim 3GHz frecventa), o memorie RAM mare 32 - 64Gb si o placa video foarte buna cu memorie mare.Sistemul de operare poate fi si Windows 7 dar pe 64 bit iar placa de baza la fel = pe 64 bit sa fie motherboard-ul, iti recomand MSI sau Gigabyte.Iti recomand sa te duci la un magazin de calculatoare specializat si sa vorbesti cu cineva de acolo.Le spui cam ce vrei sa faci si o sa iti dea o solutie ce componente trebuie sa cumperi.(Sa nu le spui de cati bani dispui ca nu e bine).Sa iti dea o oferta si apoi te hotarasti functie de preturi. Oricum sa nu uiti ca iti trebuie si un monitor LCD foarde bun full HD, de rezolutie mare si cu diagonala mare.Asa iti recomand sa faci si sa stii ca editarea video este strans legata si de sunet - iti recomand placa de sunet Creative Sound Blaster Audigy 5/Rx.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Pana acum nu am auzit de 960fps, insa de asemenea pana acum nu am facut nici o editare video la nivelul PRO la care se pare ca vrei tu, pe vremuri am vazut pe cineva (doar vazut, nu lucrat cu) si atunci specificatiile tehnice ale calculatorului erau de speriat de ridicate

asa ca FOARTE SINCER, nu cred in nici un caz ca la banii aia o sa fii in stare sa gasesti un desktop capabil de editare video, mai ales ca principala componenta care iti trebuie tie e o placa de baza super-performanta, care pe laptop-uri ori nu e, ori sare pretul in rautate, tin minte cand mi-am luat laptop-ul meu, am dat 1000eu si sarea pretul de 3x la niste laptop-uri cu paramentrii asemanatori din cauza ca in mod evident aveau o placa de baza foarte buna, iar de placa mea de baza nu sunt foarte multumit, simt o tona de bottleneck in jocuri, si nici perfect stabila

plus ca ti-ar trebui un procesor in ultima rautate, adica cel putin cel mai slab i9:
https://www.compari.ro/notebook-laptop-c3100/intel-core-i9/?orderby=1
preturile incep de la 7700lei
https://www.emag.ro/......priceasc/c
8000 lei

apoi memorie, trebuie sa faci upgrade ca nu prea sunt laptop-uri cu mai mult de 16G, ar trebui sa ai cel putin 32G

iar fara astea de mai sus la 960fps, SIGUR nu o sa mearga destul de fluent

deci imi cam pare rau sa te descurajez, ori iti iei cel mai bun laptop in banii aia si te chinui, ori mai strangi bani!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca ti se poate bloca contul pentru spam sau poate fi sters.

| Iunix a răspuns:

Caută-ți singur -_-
Te duci frumos pe eMAG si cauți laptop-uri.
După dai la filtre, deschizi fiecare caracteristică în parte şi bifezj valorile cele mai mari dacă nu ai timp să cauți 20 de minute informații pe net despre procesoare, memorii ram, HDD, placi video etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema nu este capacitatea-, ci viteza de prelucrare.
Cu orice calculator poti face editare video, dar nu e indiferent daca face prelucrare in timp real sau astepti cate un sfert-jumatate de ora pentru fiecare minut de inregistrare.

Pentru prelucrare video full HD la 1000 cadre/secunda in timp real nu vei gasi laptop-uri, cu atat mai putin la pret de sub 1000 USD.
Pentru asemenea prelucrari ai nevoie de sistem special dedicat, ce 2-4-8 procesoare i7 sau mai puternice, care pot costa chiar zeci de mii de dolari. Nu degeaba, echipamentele de prelucrare video profesioniste si filmele prelucrate cu acestia sunt extrem de scumpe.

Ca amator, poti folosi si calculator cu un singur procesor I7, dar la o filmare de o ora si mai multe efecte aplicate va trebui sa pornesti prelucrarea seara, iar pana dimineata isi va termina treaba.
Si daca mai vrei sa corectezi inca ceva, atunci mai compilezi filmul si noaptea urmatoare inca odata, si tot asa...

| 1Ionut1938 explică (pentru CM7YRE):

Mersi de răspun!
Dupa ce m-am informat mai bine despre laptop-uri şi componentele lor am ajuns la concluzia că cel mai potrivit pentru mine este un Acer Predator Helioa 300 cu 16GB RAM, procesor i7 6 nuclee care cu frecvență maxima 4100 şi placă video 6GB GeForce GTX 1060.
Dar am o reținere de al cumpăra pentru că am citit la review-uri că acest laptop s-ar supra încălzi foarte repese. Şii ceva despre acest subiect?

| CM7YRE a răspuns (pentru 1Ionut1938):

Tu te referi la asta: http://bit.ly/2GVeDSe iti sare complet din buget. Deja daca ai citit bine inainte sa dai funda, vezi ca am zis "Plus, cu "racirea" ai variante de cooling pad http://bit.ly/2tzF08B la 100 ron si cu undervolt." Deci, asa se rezolva, e chiar foarte usor. Eu ti-am precizat inainte sa spui tu. Tu doar buget sa ai, ca poti lua orice, fara vreo retinere. Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa!