| ihappybiscuit a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop la maxim 2500 lei. Imi plac mult jocurile si as vrea sa ma pot juca pe el ( mai ales Overwatch, care urmeaza sa apara, Smite, League of legends)

Am gasit de exemplu un laptop Dell Inspiron 3542 cu procesor i7-4510U, 2.00GHz, 8GB, 1TB, nVidia GeForce 840M 2GB, Ubuntu. Dar la reviewuri scria ca laptopurile Dell sunt problematice si ca asta are probleme cu driverele si cu wifiul

Alta varianta era un Acer mai slab Aspire E5-572G-5828 cu procesor Intel Core i5-4210M 2.60GHz, Haswell, 15.6", 4GB, 1TB, DVD-RW, nVidia GeForce 840M 2GB.

Stiu ca laptopurile de gaming sunt scumpe, dar cele 2 sunt ok pentru ce vreau eu? Minimum requirements pentru Overwatch sunt : Core 2 Duo E8200 2.66GHz, AMD CPU Phenom II X2 545, Nvidia gpu GeForce GTS 250, 3 GB RAM, HDD space 50GB

Intrebarile mele: Cele 2 laptopuri sunt ok sau e nevoie de ceva mai bun? Alte variante mai bune la pretul asta stiti? Si aveti experienta cu laptopurile Dell? Stiu ca cer multe informatii dar chiar am nevoie de ajutor, nu ma pricep deloc.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Iti trebuie un laptop cu un procesor grafic cat mai bun. Daca mai faci un mic efort de 48 ron poti ajunge la laptopul acesta http://www.pcgarage.ro/......dark-grey/

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Mai bun intre cele 2 e Aspire, chiar daca are numai 4 gb RAM. Poti sa mai pui 4 mai tarziu, daca vrei. Frecventa de baza a procesorului e mai mare (2.6) fata de 2.0 la Dell. Problema e ca are drivere oficiale numai pentru
W 8.1/64 biti, ceea ce e OK daca iti place W8, dar unele jocuri s-ar putea sa nu ruleze bine pe 8.1, chiar daca sunt compatibile si atunci vei fi nevoit sa treci pe W7 ceea ce e problematic in gasirea driverelor. Asa ca ramai la Dell. Poti sa instalezi ce sistem vrei.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Cauta ceva de la HP/Asus
Orice Laptop Quad-Core i7 2000+
cu >4GB Ram + Placa grafica > 2GB de preferat dedicata!