| tinuolaru1234 a întrebat:

Am făcut un upgrade de la Canon 1200D la Canon 6D, iar acum nu știu ce obiective să aleg. Practic fotografia de eveniment, deci am nevoie de un obiectiv cu unghi bun pentru interior.
Mă gândisem la Canon 50mm f1.4 USM, dar după am văzut că are aberații mai rău ca fratele mai mic 50mm f1.8 STM. Cineva care a folosit aceste 2 obiective să mă lămurească ce să aleg.
M-am gândit și la combinația Canon 50mm f1.8 STM + Canon 85mm f1.8 USM (bugetul fiind de 2000 de lei)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Eu nu am obiective fixe, pentru ca am cautat exact opusul, sa am un obiectiv cu zoom bun la toate, însă din câte știu, pentru spatii de evenimente ai nevoie de circa 35mm atunci când doresti sa prinzi ceva mai mult, (fără a fi nevoit sa faci zoom, deci se exclud în felul asta aberatiile) și de 50- sau maxim 75mm pentru atunci când vrei sa prinzi grupuri individuale de 2-4 persoane.

Cât despre deschiderea diafragmei, ai intuit bine: dacă crezi ca trebuie sa fotografiezi în locuri cu iluminare slaba, ai nevoie neapărat de f/1.8 sau și mai bine 1.4.

In felul acesta poți tine ISO ul mai jos, și elimini și prin asta apariția zgomotului de imagine.