| eNeRGeT1k a întrebat:

Salutare. Am găsit niște secvențe de cod din C și nu prea știu ce fac ele. Sunt începător în C și nu reușesc să înțeleg ce fac secvențele date și ce erori conțin că nu mi le compilează OK.

Iat-o pe prima:

#include
void main(void) {FILE *f; float x,y; int i,m, n; char nume[20];
printf("\nFisier="); gets(nume);
if(f=fopen(nume,"rb+")) {fseek(f,0, SEEK_END); n=ftell(f)/sizeof(float); m=1;
while(m) {rewind(f); m=0;
for(i=0; iy) {fseek(f, ftell(f)-2*sizeof(float),SEEK_SET); fwrite(&y,sizeof(float),1, f); fwrite(&x,sizeof(float),1, f);
m=1;} } } fclose(f);} else printf("Fisierul %s nu poate fi deschis.", nume);}

--------------------------------------------
Si iat-o și pe a doua:

#include
#define MANY 1000
void main() {FILE *f; int m,n,i, j; float x; char s[20]; printf("Nume fisier: "); gets(s);
if(!(f=fopen(s,"r"))) printf("\nFisierul nu poate fi deschis."); else{fscanf(f,"%d %d",&m,&n); fgets(s,MANY, f);
for(i=0; i

3 răspunsuri:
| vladutcornel a răspuns:

Când dai să compileze, citește ce eroare îți dă și la ce linie. Toate compilatoarele includ informațiile astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai dat tu acolo este incomplet si nu vei putea posta niciodata cod aici din cauza carcaterelor mai mic si mai mare.

Oricum ce ai postat tu acolo are legatura cu lucrul cu fisiere.

| Catabtr23 a răspuns:

Nu sunt sigur daca merge acea parte in care deschizi fisierul in mod "rb+".

Aici : for(i=0; iy) - care-s parametrii functiei, ca nu inteleg.

Pune programele complete cu tot cu erorile pe care ti le afiseaza.