| Cosminovici18 a întrebat:

Am o mica problema la un laptop. Am instalat windows-ul, dar nu merge wireless-ul. Am instalat driver-ul, dar tot nu merge. Mentionez ca am apasat combinatia de taste FN+F3, si degeaba, iar laptop-ul nu are nici un buton aferent. Toate driverele pe care le-am instalat merg, in afara de wireless. Ma puteti ajuta?

15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca esti sigur ca ai instalat driverul original atunci fa restart la pc si wifi!

| darrio2007 a răspuns (pentru lpavel):

Ne-ai cam lipsit.

| dfeel a răspuns:

Verifica in Device Manager daca nu ai vreun conflict.

| lpavel a răspuns (pentru darrio2007):

Se pare ca tu ma tii minte, nu vreau sa te jignesc dar eu nu prea... Sorry!

| Cosminovici18 explică (pentru dfeel):

Ce conflict? Fii mai explicit, te rog!

| dannyel86 a răspuns (pentru Cosminovici18):

In Device Manager iti arata daca driverele au fost instalate cu succes sau daca sunt lipsa ori functioneaza necorespunzator. Din cate stiu, in cazul laptopurilor, producatorul ofera mai multe versiuni de drivere pentru wireless (2-3 surse) si trebuie instalata doar cea compatibila cu laptopul tau. Pentru ca pot exista aceleasi modele de laptop, dar cu wireless implementat de alt producator. Daca nu il alegi pe cel potrivit, functia wireless nu se poate activa.
Eu am mentionat doar erori de driver, dar cu ceea ce te confrunti tu poate cere alte solutii.
Nu ai mentionat modelul si producatorul laptopului (vezi pe carcasa), nici la ce anume vrei sa te conectezi wireless (router personal sau din vecinatate, la un telefon etc).
E util de stiut si ce Windows ai.

| dfeel a răspuns (pentru Cosminovici18):

A raspuns mai jos dannyel86.
la asta ma refeream si eu, la eventualele conflicte de driver.
daca iti apare ceva in Device Manager cu semnul exclamarii galben in dreptul lui inseamna ca acea componenta nu a fost instalata corect.

| relian a răspuns:

Vezi mai atent ca laptpurile au un buton, unele acuns pe lateral cumva si poate nul vezi si abutonu ala e of.Sau daca nu ai trebuie sa cauti tu routeru tau, ca nu-ti cauta el singur daca nu-i dai, sau chiar de ar cauta trebuie sa pui parola etc, nu gata am instalat si deacu trebuie sa am net. Undeva jos in s tinga trebuie sa vezi wireless dai lik se deschide fereastra cauti routeru tau dai clik pui cod daca ai cod si aia e tot. Daca nu-ti apare acolo jos inseamna ca nu ai instalat driveru.Du-te la device manager si vezi daca ai semne galbene de exclamare sau intrebare si daca ai atunci vezi ce sunt ce iti spune ca sunt.

| Cosminovici18 explică (pentru dannyel86):

In device manager apare ca driverul e ok. Am windows 7 si vreau sa ma conectez la router-ul personal iar modelul de laptop e Acer Aspire ES1-520-343N

| dfeel a răspuns (pentru Cosminovici18):

Daca in Device Manager nu ai semne de exclamare si nici componente neinstalate, verifica si in Control Panel > Network and Sharing Center > Manage Wireless Networks si vezi daca iti apare vreo conexiune.

| Cosminovici18 explică (pentru dfeel):

Nu apare nici o conexiune.

| dfeel a răspuns (pentru Cosminovici18):

Daca intri in Control Panel > Network and Sharing Center > Change adapter settings ce adaptoare iti apar?

| Cosminovici18 explică (pentru dfeel):

Bluetooth Network Connection
Local Are Connection
Wireless Network Connection

| dannyel86 a răspuns (pentru Cosminovici18):

Wireless Network Connection e activat?
Trebuie sa fie albastru, nu gri, si sa nu aiba alte semne (de exemplu un x).
Da Enable la "Local Are Connection" si "Wireless Network Connection" si vezi ce se intampla
Pe laptop exista un led care iti arata daca wireless-ul e activat sau nu. Se aprinde?
Modelul tau are asistenta drivere de la producator numai pentru Windows 8 si 10.

| Cosminovici18 explică (pentru dannyel86):

Wireless Network Connection este activat, Local Are Connection functioneaza, dar wireless-ul nu. Laptop-ul nu are nici un led care sa-mi arate daca wireless-ul e activat sau nu.