| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.am o problema mare.ma ocup cu instalarea windows-urilor.ieri,eram la cineva,instalam windows xp,cand dupa ce a colectat toate datele, isi da primul restart si apare eroarea: STOP: c0000221 unknown hard error\systemroot\system32\ntdll.dll. ma ocup de instalarea windows-urilor de 1 an,si nu am patit asa ceva,si nu stiu sa rezolv problema. am formatat hard-ul cu DBAN,formatare"de jos",cum se spune,adica totala, iar eroarea a persistat.am introdus alt cd,mai exact o copie a primului cd, si tot aceeasi eroare. cum pot rezolva problema? sa caut pe net alt cd cu alt windows? ce sa fac? nu mi-i s-a mai intamplat asa ceva.va rog mult,dati-mi o idee, ceva. am mai instalat inca de cateva ori windows-ul de pe acelasi cd pe alte calculatoare si nu am avut nicio problema.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand să te apuci de alteceva și să te lași de acesă „meserie".Dar ca să nu zici că îs rău îti dau un indiciu... driverele de SATA...

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Multumesc,dar drivere de sata sunt de mai multe tipuri? trebuie puse pe un cd bootabil si instalate si apoi sa instalez windows-ul? exista drivere sata pentru fiecare hard?

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Merci de sfat,dar inainte sa imi zici sa ma las de meserie, mai bine te-ai lasa tu de meserie. stii de ce iti sugerez asta? fiindca am primit un raspuns diferit fata de al tau, plus ca tu ai zis sa ma las de meserie, fara sa ma cunosti, de parca tu atunci cand te-ai nascut invatat. uite ce mi-a zis altcineva: " Genul ăsta de eroare provine de la un fişier corupt (ntdll.dll, în cazul tău) dar e mai greu de crezut că ai într-adevăr un fişier corupt pe CD-ul de instalare. Deşi eu aveam un kit de XP cu fişier.hlp corupt, dar instalarea mergea, nefiind un fişier esenţial. Eu am întâlnit relativ des problema asta, instalări care crapă la primul restart, dar indiferent ce fişier corupt raportează el, asta nu însemna că acel fişier chiar e corupt.

Cel mai probabil ai erori la vreo adresă din RAM. Există şi adrese care nu sunt folosite decât în cursul instalării, astfel că sistemul merge normal, după ce ai reuşit să-l instalezi. Testează memoria RAM cu un Memtest86, eu n-am întâlnit module pe care Memtest să le declare bune şi Windows-ul să nu se poată instala cu ele. Erorile din RAM nu se repară, sunt rare cazurile când se pot rezolva curăţând pinii modulelor cu beţişoare cu vată şi spirt. Dacă Memtest86 raportează erori în RAM, se înlocuieşte modulul sau modulele defecte, asta este. Eventual, poţi instala Windows-ul folosind alte module bune şi le pui înapoi pe astea după ce instalarea a reuşit. Dar asta e doar o soluţie de compromis, modulele defecte tot trebuie înlocuite. "

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu prietene că adrvărul doare dar asta îi viața.Nu m-am putut abține să nu îți dau un răspuns în bătaie de joc(parțial eronat)(că așa meriți). Dacă tu după un an de softare/resoftare Windows HABAR NU AI ce înseamnă eroarea aia banală, înseamnă că ai o problemă.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

De parca tu ai sti ce inseamna. Nici tu nu ai stiut. Dovada fiind raspunsul pe care l-am primit de la altcineva. Deci, hai sa o lasam asa cum e, ca ne certam degeaba. Bafta.

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici tu. Știam tătuț, ce e eroarea aia banală și se întâmplă mai ales dacă folosești Windows de pe server-u ăla minune unde toți vreți invitații.Vai de săracii clienții tce aplelează la serviciile tale cum o să le distrugi hardurile cu softul de acolo.Ce ți-o răspuns ăla e 50% eronat tată! Practica asta spune cu totu altcevalaughing)))). Pune mâna și învață cum trebuie dacă îți place domeniu.Ca să te apuci de așa ceva trebuie să ȘTII ce faci, nu să te uiți pe google la 2 tutoriale să instalezi de 2-3 ori pe al tău și apoi să te crezi profesionist în instalare de Windows.
Îi plin de habarniști de ăștia, și apoi clienții executați de amamtoriii ca voi vin tot la noi și se mai și plâng de cum v-ați bătut joc de prestația serviciului și de banii lor. Logic suprataxați, că asta îi o regulă la voi, ca să nu mai zic ca habar nu aveți să optimizați sistemele să optimizați softul ce se va instala pe configurația respectivă, si lista continuă.
Hai că mi-am pierdut vremea destul cu un amator ca tine.
Apucă-te de învățat tătuț.Eu ca să fac ceea ce fac acum am în spate 7 ani de documentație, învatare și experiență; și încă învăț și practi acum pe ceva ce tu numa în poze cred că ai văzut și anume UEFI/EFI.Mai ai de sapă până să mă ajungi.Da ai fost sompatic că mi te-ai„ umflat în pufuleț" un pic laughing))))

| ningeago a răspuns (pentru DeyCj):

Nu te supara dar TE CAM LAUZI cu scoala ta! mai exista si amatori care o fac si ei de pasiune, dar nu trebuie judecati cum ai facut tu!