| Ioan489 a întrebat:

Am o unitate pc care incepe sa bipaie numai dupa aproximativ 15min de gaming pe anumite jocuri care necesita m-ai multe resurse, si dupa ce ies din joc bipaitul se opreste ( sau chiar daca pornesc alt joc ). Incepe sa bipaie dar totul merge absolut perfect, si asta se intampla de mult timp si totul merge bine. Ce poate sa aiba? Posibil sa am o optiune pornita in bios?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unitatea iti bipaie din cauza temperaturii ridicate a procesorului!
Trebuie curatit de praf cooler-ul procesorului, eventual dus si la re-siliconare, la un service!
In caz contrar, risti sa se arda unitatea (procesorul si placa de baza) din cauza temperaturii prea mari, la care compobebtele electronice nu rezista.

| Ioan489 explică (pentru Bula):

Adica trebuie aplicate din nou pasta termoconductoare, nu?

| NLS a răspuns (pentru Ioan489):

Da, in nici un caz silicon, (care conduce electricitatea, mai ales la temperaturi crescute).
E totusi un procesor, nu un bord de masina.

Despre ce procesor, ce placa video si ce joc e vorba?

In BIOS ai pe undeva, optiunea sa setezi niste temperaturi tampon, pentru procesor. (de regula, 60, 70, si 80 grade, dar nu numai )
Cand temperatura creste, PC-ul va emite bipuri sonore intermitente, si

Mai poti verifica tot in BIOS daca ventilatoarele sunt setate pe turatie corespunzatoare, posibil sa fie pe minim si nu reusesc sa raceasca.

Daca nu ai schimbat pasta in ultimii 4 ani, e bine sa o faci, si mai intai curata foarte bine unitatea de praf.
Eu folosesc un compresor cu aer.
Daca nu te pricepi du-l la un service sau apeleaza la un prieten care se pricepe.

Ca pasta, nu folosi cele mai ieftine produse.
Minim Arctic MX-2, (fie varianta initiala, fie varianta din 2019)
o pasta relativ ieftina si incredibil de usor de aplicat.
NU conduce deloc electricitatea, asa ca nu vor fi probleme daca doamne fereste ajunge un strop mic pe langa procesor dupa ce presezi radiatorul.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Ioan489):

Trebuie refacut tot circuitul de racire a procesorului, corect.