| Ioan489 a întrebat:

Am o unitate pc care dupa cateva momente de functionare incepea sa bipaie, insa functiona absolut fara nici o problema. Asa ca am desfacut-o, am scos ramii, i-am curatat si apoi i-am introdus inapoi. Problema a disparut. Pana cand sa apara din nou in urmatoarea situatie - Incepe sa bipaie numai in sesiuni de gaming cu anumite jocuri grele, si pe moment ce ies din joc si chiar incerc altul bipaitul inceteaza. Din nou, unitatea functioneaza fara probleme chiar si cand bipaie in timpul jocului. Ce poate sa aiba? Sa fie o setare de temperatura in bios? Daca da, cum o modific? Ar trebui sa ma ingrijorez?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Exista sansa sa ai probleme cu ramii in sine. Ideal ar fi sa ii testezi in alt pc sa vezi daca se intampla acelasi lucru.

| Bizon95 a răspuns:

Mie imi suna a problema de sursa
in general ram-ul (rami... ce o fi aia... un fel de berbeci? ) beep-aie daca are probleme NUMAI la boot, iar daca are probleme in timp ce merge, ingheata tot sistemul si adio si nu am cuvinte

in schimb, in jocuri, tot sistemul si placa video mai ales, consuma mult mai mult, asa ca beep-ul ala e ca e la limita de curent... si in curand o sa crape (sursele se consuma in timp, daca nu ai luat una cu cel putin 80% true power output, si care e MULT mai scumpa)

| Ioan489 explică (pentru Bizon95):

De fapt, sursa este nou achizitionata si este destul de puternica. Tocmai o schimbasem pentru ca cea precedenta se stricase... dar nu bipaia in acea perioada

| Bizon95 a răspuns (pentru Ioan489):

"sursa noua si destul de puternica"
imi pare rau ca nu ti-am scris de la inceput...
sursele sunt de 3 feluri:
1. ieftine... NU conteaza cat de "puternice" sunt (70-80lei pe o sursa de 550W e PENIBIL, dar daca ai un i3 cu doua core fizice, un dim de memorie, placa video integrata si un ssd, e mai mult decat suficient
2. scumpe... si pot sa coste o tona chiar daca sunt slabe (150lei pe o sursa de 400W pare aiurea)
3. foarte scumpe, care au putere ridicata (nu neaparat mare) dar GARANTEAZA un procent din putere, orice ar fi (daca citesti printre randuri, alea din prima categorie NU garanteaza asa ceva, in nici unfel, iar 700lei pe o sursa de 650W... hmmm... oare de ce)

moment in care, e clar ca am gasit buba: daca inainte nu bipaia, e clar ca e sursa si ca ai luat una ieftina!