| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare, daca am contract de internet de 300Mb/s iar placa mea de baza este mai veche si suporta doar 100Mb/s, si la speed test imi va arata tot 100Mb/s?
Se presupune ca am internetul de 300Mb/s dar downlodez cu 11 maxim iar placa de retea a placii de baza suporta 100Mb/s.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cry1243 a răspuns:

Deci pentru a afla viteza ta de download trebuie sa imparti viteza de internet la 8:
In cazul tau spui ca placa de baza suporta 100 mbps asta inseamna ca viteza de download va fi 100/8=12.5 mb/s.
Daca ai avea 300 mbps viteza de download ar fi 300/8=37.5 mb/s
mbps =/= mb/s (mbps difera de mb/s)
megabitul =/= megabyte
Factorul de multiplicare dintre Mbps şi MB/s este de 8.

Nu te lua dupa Thalintus.

| Cry1243 a răspuns (pentru Cry1243):

De asemenea viteza de download/upload variaza in functie de serverul de unde descarci/uploadezi un fisier.
Daca downloadezi un fisier dintr-un server din Romania viteza va fi mai mare decat daca downloadezi dintr-un server din USA de exemplu.

| octav005 a răspuns:

Pai placa ta de baza suporta doar 100mb/s, poti sa ai si abonament de 1000mb/s, ca tot 100 o sa ai.
dar asta nu este 100mb/s reala. este o banda a lor.
poti afta viteza pe speedtest.net

| BlaDe12345 a răspuns (pentru octav005):

Pai la asta ma refer eu, daca placa mea suporta doar 100, si in speedtest imi va arata tot 100? Sau imi va putea arata cat este si in contract, adica 300? Asta doream eu sa aflu

| octav005 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Pai nu iti arata nici o 100. eu am contract cu 100mb/s si placa de baza ce suporta 1000gb/s si in speedtest ini arata download 49mb/s si upload 45mb/s

| octav005 a răspuns (pentru octav005):

Pardon 1000mb/ s nu 1000gb

| BlaDe12345 a răspuns (pentru octav005):

Asta depinde de internetul tau, mie imi arata la speedtest 98 - 98.

| octav005 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Da. Depinde de viteza. Uneori îmi apare și 52 download și 50 upload

| K0sti a răspuns (pentru BlaDe12345):

Ti-a raspuns corect Cry1243!
"Sau imi va putea arata cat este si in contract, adica 300?"...asta e din categoria stupid question! Creierul ala il aveti degeaba!