| CristiAndrei28 a întrebat:

Am un internet de 100mb/s asa scrie in contract si eu acum downloadez doar cu 11mb/s ce se intampla?! Daca voi lua o placa de retea, imi va merge mai bine? Daca da, spune-ti ce fel de placa. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ai 100Mbps si downloadezi cu 11MBps! Adica aproape corect! Aia 100 nu sunt garantati!
Si invatati ce sunt aia Mbps si MBps!

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

In primul rand tu stii ce inseamna download?
Tu poti sa downloadezi din America, iti dai seama ce distanta e? nu downloadezi cu mai mult de 100kb/s.
Cu cat esti mai aproape gen in orasul tau cu atat downloadezi mai mult, sau daca faci parte dintr'o retea LAN.
Conteaza si viteza hdd'ului.
Daca in contract scrie 1GB, nu ai sa downloadezi tu cu atat, dar e viteza maxima pe care poti sa o atingi daca downloadezi sa spunem de pe un server care e in faţa ta.

| profil6568923 a răspuns:

Aceasta viteza se imparte la 8.
In mod normal ar fi 12, 5 GB.
Tot cu 11 MB descarc si eu.
S-ar parea ca nici nu avem 100 MB, 80 si ceva 90.
http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/testeaza-ti-viteza