| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Am un laptop cu i3 7020u cu o placa video integrata Intel uhd 620. As vrea sa aflu daca ii pot adauga 1-2gb memorie grafica din memoria ram, acesta dispunand de 8gb ram.
Stiu ca se poate adauga insa nu stiu daca o poti face cu cata memorie vrei si nu vreau sa aflu pe piele mea big grin

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuza-ma! N-am inteles bine intrebarea ta.
Nu stiu ce BIOS ai si cum arata! In principiu trebuie intrat in BIOS. Pentru a mari memoria video integrata, trebuie sa urmezi pasii astia:
1. intri-n BIOS;
2. click pe meniul Advanced;
3. click pe Chipset Configuration;
4. click pe Share Memory si in partea dreapta alegi cata memorie sa iei din Ram (de la 32 mb pana la 1024 mb);
5. dupa ce ai selectat 1024 mb (1 Gb), dai click pe Exite si pe Save Changes and Exit;
ori mai simplu, apesi butonul F10 de pe tastatura, click Yes si gata!
La placile mai noi isi iau singure din memorie.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune denumirea exacta a laptopului. Se poate ca el sa suporte 16 Gb si sa ai numai un slot ocupat cu 8 Gb. Sau se poate sa suporte 16 Gb dar sa ai doua placute de 4 Gb. Mai este si varianta rea sa nu suporte mai mult de 8 Gb. Deci, trebuie neaparat denumirea lui si modelul. Denumirea se afla (de obicei) pe fata si modelul pe eticheta de pe spatele lui.

| Stefan123x explică (pentru Salontanul):

HP 15-da0075nq

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Stefan123x):

Nu ai ce sa faci: http://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c06100336.pdf
Scrie acolo: "Memorie SDRAMDDR4-2133 de 8 GB (1 x 8 GB)
Rate de transfer de până la 2133 MT/s."
Deci are un singur slot cu 8 Gb RAM.

| Stefan123x explică (pentru Salontanul):

Si cam cat i-as putea creste memoria placii video?

| Stefan123x explică (pentru Salontanul):

Ok, treaba sta in felul urmator, cei de la HP nu au lasat optounea Advanced in bios, insa din cate stiu se poate extinde memoria video din windows, te rog sa ma aprobi dac e asa. Intrebarea mea era doar: Cata memorie pot adauga? Sa nu pun eu ca tampitu 2048mb si sa se mai intample nu stiu ce pentru ca nu suporta atat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Stefan123x):

Nu am auzit de asa ceva! Stiu ca se poate lua din memoria RAM dar din BIOS. Din Windows nu cred ca se poate!

| Stefan123x explică (pentru Salontanul):

Ok, Mercic!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Stefan123x):

Multumesc si eu!