| Kijk a întrebat:

Am un procesor Intel(R) CPU TM(2) T5500@1.66GHz.
Intrebarea mea este: Ce sistem de operare este indicat sa folosesc:pe 32bit sau 64bit?

Răspuns Câştigător
| gki1980 a răspuns:

Salut. pe 32 bit, pentru ca ai procesorul mic si probabil si memoria virtuala utilizata de sistemul de operare e mica. un sistem de operare pe 32 bit consuma mai putine resurse (sau mai bine zis RAM) si nu se va bloca pc-ul. pe 64 bit solicita mult RAM (optim ar fi cam 4 Gb RAM pentru sistem X64) si ori nu va merge, ori va "ingheta"

2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

| DarkMirror a răspuns:

Pai depinde si de ce ram ai. Depinde si ce windows. Windows 7, si mai ales Vista cer f mult ram la x64. Eu zic x32 dar e dupa tine.