| Bandit06 a întrebat:

Am un sistem format din
cpu: amd fx6350
gpu: Asus strix gtx 1050 ti oc 4gb
ram: 8gb ram ddr3 1333mhz
psu: sirtec 600w bronze 2 +
De ceva timp primesc bsod-uri random si nu stiu care e cauza. Poate fi din cauza ca placutele ram nu sunt toate la fel? am 2x 1gb, 4gb, 2gb, toate la aceeasi frecventa.

14 răspunsuri:
| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Salut, se aude vreun sunet atunci cand esti in BSOD precum un bipait?

| Bandit06 explică (pentru TheBoyTheCool24):

Te referi daca se aude in casti? sau de la speaker ( nu il am pus ),
Se blocheaza sunetul pentru 1 secunda dupa care imi da bsod si dupa care isi da restart pc-ul.

| flixbuster a răspuns:

Fa un memtest sa vezi daca RAM-ul e ok (placutele pot fi individual ok dar sa nu se inteleaga impreuna).

| Bandit06 explică (pentru flixbuster):

Am rulat un memtest si nu a iesit nici o eroare. Incep sa cred ca e de la hdd in acest caz...

| flixbuster a răspuns (pentru Bandit06):

Atunci trecem la treburi mai serioase. Iti poti face singur un review la ecranele albastre (cauzele lor) folosind un program excelent - BlueScreenView. Il iei de aici (download-ul e mai jos in pagina, iei 32 bits sau 64 bits dupa cum ai Windows-ul): http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Citeste si Description chiar la inceput si vezi prima poza ca sa intelegi ce iti afiseaza acest program. Vezi daca bug check string este acelasi istoric si daca lista de drivere (cele roz) este aceeasi in partea de jos pentru toate crash-urile - ca sa incerci sa iti dai seama daca e o eroare sistematica (ceea ce ar fi mai usor de diagnosticat). Daca bug check string e diferit si lista de drivere e diferita e mai greu. True story: BSOD-uri random de la un gamepad USB, bug check string-uri total diferite - noroc ca m-am prins eu pentru ca inainte sa pun gamepad-ul USB nu aveam BSOD si am facut legatura. Am scos gamepad-ul USB si au disparut BSOD-urile.

| Bandit06 explică (pentru flixbuster):

Asta cu gamepad-ul imi da de gandit deoarece cred ca ai dreptate 99%, am un volan Logitech la care nu se mai gaseste driver pentru win7 x64 si cand am luat respectiva placa am folosit volanul deoarece ma jucam ets2 si cred ca asta ar putea fi cauza. Multumesc de sfat, am sa incerc si programul.

| Bandit06 explică (pentru flixbuster):

Am incercat bluescreenview si astazi am primit cam 4 bsod in vreo 25 min. Am updatat driverul placii video ca nu era cel mai nou, am observat si tot degeaba, exact dupa ce s-a updatat am primit bsod. In bluescreenview nu imi apare nici unul cu roz, nu imi scrie ca ar fi provocate de vreun driver. la bug check string imi apar urmatoarele : PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
Multumesc inca odata de ajutor!

| flixbuster a răspuns (pentru Bandit06):

Pai si ai scos volanul? Ai dezinstalat driver-ul?

| flixbuster a răspuns (pentru Bandit06):

Bug check string DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION ma face sa te intreb inca odata.

Ai scos volanul? Ai dezinstalat driver-ul? Ai instalat orice driver care nu este nativ Win7 x64?

| Bandit06 explică (pentru flixbuster):

Da, l-am scos dar chiar si fara el tot imi da, acum mi-au aparut cateva cu roz in lista aceea
ntfs.sys
ntoskrnl.exe
pacer.sys Ce sa fac de acum?

| flixbuster a răspuns (pentru Bandit06):

Plecand de la pacer.sys si continuand cu Google is your friend, te-as intreba acum ce versiune de Windows ai dar si mai important: ai TOATE update-urile de Windows la zi?

Unul dintre articolele interesante gasite ar fi acesta: http://support.microsoft.com/......affic-in-w

| Bandit06 explică (pentru flixbuster):

Am windows 7 home premium x64, da, le am pe toate. Hotfix-ul il pot descarca si pentru windows 7?

| flixbuster a răspuns (pentru Bandit06):

Nope sad
E Windows 8 only.

Alte idei:
- ai vreun alt firewall decat cel de Windows? Daca da, incearca sa-l dezinstalezi sa vezi daca mai apare eroarea;
- ce bug check string ai la eroarea asta cu pacer.sys? e acelasi tot timpul? la fel, lista de drivere de jos e aceeasi?
- pacer.sys e legat de QoS - incearca sa dezactivezi QoS din protocoalele placii de retea;
- am vazut si o problema care era generate de Daemon Tools - daca il ai dezinstaleaza-l si pe acesta sa vezi.

Alte idei nu mai am acum.

| Bandit06 explică (pentru flixbuster):

Iti multumesc frumos pentru toate sfaturile, vad ca nu am mai primit bsod si sper sa o tina tot asa. Am observat ca erau cateva update-uri care nu erau instalate si le-am facut pana la urma si vad ca totul merge perfect acum, sper sa continue.