| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Am un stick de 16 gb, nu ama vut nici o problem a cu el, insa acum cand il inserez in pc apare in My Pc partitia respectiva pentru o secunda si dispare, insa in schimb imi apare jos in bara de instrumente "safely remove hardware and eject media" insa nici acolo nu ma lasa sa il deshid, iar cand ii dau troubleshoot imi spune ca e in slot usb 3.0 si nu e compatibil, l-am pus in toate intrarile usb si acelasi lucru, am un singur usb 3.0, restul 2.0...
Ce as putea face?

6 răspunsuri:
| Tudy000 a răspuns:

Poate e vechi si are probleme cu 3.0, la 2.0 ar trebui sa mearga, singura optiune ar fi sa ii faci un format dar atunci pierzi tot de pe el si daca faci totusi format nu uita sa selectezi acolo la optiuni NTFS in nici un caz sa nu fie fat32

| Rotazi a răspuns:

Deja e vechi, s-a uzat. Am si eu unul la fel. A fost foarte bun, cativa ani. Acum insa...
Daca poti sa-l citesti pe undeva prin oras (eu am reusit), copie pe altul tot ce ai pe el.

| Stefan123x explică (pentru Tudy000):

Pai cum sa ii dau format daca eu nici macar nu am partitia acestiua

Bula
| Bula a răspuns:

Da click-dreapta pe iconita stick-ului, in My Computer.
La proprietati iti scrie caracteristicile stick-ului, iar la Tools poti sa-i dai o verificare (check disk).

Daca nu apare iconita stick-ului, atunci inseamna ca nu se identifica corect.
Cauza poate fi
- defectarea fizica a stick-ului sau
- o defectare logica (partitie, boot sector, sistemul de fisiere), produs da scoaterea prea rapida a stick-ului in timp de scriere, ne-finalizata corect sau
- virusarea stick-ului (si implicit si a calculatorului tau

Intai scaneaza stick-ul de virusi (poti folosi Eset Online, pentru o singura scanare) sau AVG free.
Daca stick-ul nu este vizibil, atunci trebuie testat atat fizic, cat si logic, daca e inca functional.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Banuiesc ca s-a bulit, avand in vedere ca cu cateva zile in urma mergea perfect si sunt 100% sigur ca nu am bagat ceva virusi pe el, nu as avea de unde.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

Daca un stick s-a bulit sau nu, acesta se poate vedea doar daca se verifica cu programe speciale.
Faptul ca apare si dispare iconita, imi spune ca sunt mici sansele sa fie defectat fizic.

Incearca devirusarea sistemului (cu Eset online cu stick-ul introdus in USB! ), dupa care trebuie vazut cu un program de partitionare, daca se vede.
Aici este Eset online:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Sa bifezi toate optiunile de scanare, sa faca verificare maxima!

Pentru verificarea si restabilirea partitiei poti folosi programul "EaseUS Partition Master"