| Sarcopt a întrebat:

Astăzi mi-am luat un Tv SAMSUNG model 40k6372 şi are intrare pentru satelit, eu am un reciver de la telekom, am mutat cablu de la reciver la TV, problema este că nu îi dau de cap şi nu ştiu care satelit trebuie selectat. Răspund la întrebări, scuze dacă nu m-am făcut înțeles.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca sa poti receptiona programele de pe satelit, trebuie sa introduci cablul care vine de la antena parabolica (convertor) in mufa de intrare satelit.
Dupa ce antena este orientata in directia (cu unghiurile H/V) potrivita, se dau parametrii pentru scanarea canalelor (la nevoie si cu ajutorul cardului). Se face scanare si memorare automata, dupa care poti viziona emisiunile.
Evident, pentru receptionare, trebuie sa faci corect reglajul antenei si sa dai parametrii corecti.

| Sarcopt explică (pentru Bula):

Acuma am selectat mai mulți sateliți ßi aştept să termine scanatea să văd dacă am rezolvat ceva. Nu ştiu şi nici nu am găsit denumirea satelitului folosită de romtelekom. Mulțumesc pentru răspuns

| untu a răspuns:

Apeleaza la tehnicieni de la TELEKOM sau suna-i si sa spui ce problema ai si ei te vor rezolva situatia!

| Sarcopt explică (pentru untu):

Ai dreptate, mulþumesc pentru răspuns

| untu a răspuns (pentru Sarcopt):

Cu placere!