| AlbertDaniel a întrebat:

As vrea sa stiu ce receiver si antena tv satelit imi trebuie pentru 12v si dacă ma pot abona cu acea antenă la un furnizor(telekom, rds).

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi orice antena tv satelit, dar convertorul trebuie pozitionat manual (vertical/orizontal), deoarece pentru schimbarea electrica al polarizarii este nevoie de 18V.
Receiverul furnizorului trebuie modificat de un electronist pentru a-i face si o intrare de alimentare de 12V (necesita montarea unei diode si o mufa de alimentare).
Daca nu cumperi receiverul, atunci aceasta modificare trebuie solicitat de la ei, fiindca l-ai in custodie si raspunzi pentru aparat pe termenul custodiei, iar in caz de interventie neautorizata receptorul iti poate fi imputat.
In continuare, vei putea folosi cartela primita pentru decodare de la furnizor.