| anonim_4396 a întrebat:

Salutare happy . Care placa de baza e mai buna ASRock H55M-LE Socket 1156 sau Gigabyte H61M-S2V-B3 Socket 1155 ?

3 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Mergi pe socket-ul 1155, deoarece este mai nou. Nu te incanta cu nimic faptul ca cea pe 1156 are frecventa maxima 2600 MHz la memorii; nu vei simti diferente in daily-use intre 1333 MHz si 2600 MHz.
Ce alte componente mai ai?
Da-mi un PM daca vrei si alte detalii.

| IulianP a răspuns:

Nu prea ai dreptate; daca omu nu face OC, degeaba isi cumpara memorii la 2xxx MHz, pentru ca ele tot la 1333 Mhz vor rula default. Va trebui sa faca OC la memorii daca vrea sa ajunga la frecventa de 2xxx MHz.
Tu te joci benchmark-uri? Sau CoD, BF3, Fifa, etc?
Si chipset-ul H61 are Intel HD Graphics, asa ca nu nici aici nu ai dreptate.
In ziua de azi conteaza mai mult cantitatea si nu frecventa, latenta, etc.

PS: nu vreau sa intru in polemica pe-aici, asa ca ma retrag.

| IulianP a răspuns:

Citeste discutia asta, si vezi ce se zice: http://www.tomshardware.co.uk/forum/264874-11-2000mhz-clock-speed sau aici: http://www.tomshardware.co.uk/forum/286011-12-supports-ddr3-1333-ddr3-1600; si mai sunt si alte discutii de genul asta pe net;
Si cu asta chiar ca m-am retras.

PS: Spor la "frage" in 3d Mark!