| Benz a întrebat:

Se potriveste placa video:Gigabyte nVidia GeForce GT630, 2048MB, GDDR3, 128bit pe placa de baza :
Asrock H61M-GS, socket 1155?

Răspuns Câştigător
| CoL00SaL a răspuns:

Da sigur ca da, pentru ca placa de baza are Pci-E!

| Benz explică (pentru CoL00SaL):

Imi poti recomanda te rog o sursa care sa duca aceasta placa video mai ieftina daca se poate

| CoL00SaL a răspuns (pentru Benz):

Nu o sa iti consume prea mult placa video...dar eu iti recomand una de 450W-500W, si depinde ce buget ai alocat pentru sursa!?

| Benz explică (pentru CoL00SaL):

80 lei e maximul buget care il pot oferi pentru o sursa

| CoL00SaL a răspuns (pentru Benz):

Asculta aici de la mine... pune banuti care ii ai acum deoparte si mai strange pana macar 200-250 de ron, asa la 80 lei gasesti numai cinezarii si risti sa iti crape sursele astea si apoi sa ai de umblat prin service cu pc-ul.Eu am gasit sursa asta : http://www.emag.ro/......DV38JBBBM/ dar nu este sigur ca iti va duce placa video...

| Seby90 a răspuns (pentru CoL00SaL):

Si segotep nu e chinezarie' nu? Ironic. Nu investii in sursa inca. Va merge ok.

23 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vad ca se vorbeste aiurea. gt 630 e o placa slaba, nu consuma mult, si nu da banii aiurea pe sursa.

| KodrutZ a răspuns:

Da, dar faci cea mai mare prostie daca cumperi asa ceva. Cauta o varianta cu DDR5. Eu am luat una resigilata de la eMAG cu 280 RON, garantie 3 ani. Ce procesor/placa de baza/sursa ai? Nu iti trebuie alimentare suplimentara, orice ragalie de sursa o duce ok. Bine, ca ar fi preferabil sa ai o sursa ca lumea, asta e partea a doua...

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Nu imi permit un DDR5, am cautat ceva resigilat dar nu am gasit si consider ca si aceasta este destul de buna nu prea ma joc vreau sa joc jocuri gen Test drive 2 nu am preferinte foarte mari si fata de ce am eu acum ATI RADEON X1550 256 MB consider ca este sfanta aceasta la 275 de lei happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Iti permiti, ti-am zis ca gasesti cu 280. Daca vrei sa faci o treaba de banii astia, cu ~200-250 RON iei un HD 4870 care sterge pe jos si cu un SLI de 630-uri. Voila http://www.vexio.ro/......bit_P42660 sau http://www.vexio.ro/......bit_P45427

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Cand instalez windows 7 imi da o eroare ceva de amd 64 dupa mai multe incercari reusesc sa il instalez va rog frumos sa imi spuneti de unde vine aceasta eroare cineva mi-a spus ca mi se va strica calculatorul in urmatoarea perioada este adevarat? sad

CPU pentium dual core g860

placa video nVIDIA geforce gt630 2gb

2gb ram

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Ce adunatura de idioti... auzi tu, nu iti duce o sursa de 450 W un amarit de GT 630. In fine, back to oile noastre - daca nu imi zici exact ce eroare iti da, nu te pot ajuta. Asta una la mina. A doua la mina, nu fa timpenia sa instalezi W7 cu doar 2 GB de ram si sa ai si pretentia sa joci jocuri contemporane. Ori mai iei 2 GB de ram, ori stai frumos cu XP-ul. Legat de stricatul in urmatoarea perioada... ai PM cu id-ul meu de mess, rezolvam imediat.

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Pai am deja instalat windows 7 cu doar 2 gb ram si urmeaza sa imi cumpar, sunt in pericol pana atunci? mi se poate strica calculatorul? ceva de genul este eroarea http://www.overclock.net/t/1391375/lightbox/post/19970515/id/1460642

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Posibil sa ai niste bube la hard disc. Hardul pe moarte, mai exact, dar chestia asta se poate intimpla si de la memorie cu probleme. Testezi cu memtest memoria si la hard te holbezi la parametrii smart cu ActiveSMART sau altceva de genul - Drive Sentinel, chiar si bucata din AIDA64 care iti afiseaza parametrii respectivi.

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos cineva imi spusese ca acea eroare mi-a umblat in procesor si mi se va strica calculatorul este posibil asa ceva? ma scuzi ca insist cu intrebari dar sunt foarte agita am bagat o gramada de bani in el sad

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Fantasmagorii. Oricum mai ai garantie, nu?

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Da mai am 2 ani la procesor 3 la placa video 2 la placa de baza si 2 la memoriile ram

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Pai atunci stai chill... sau mai baga niste bani si ia un SSD, ceva.

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Pai asta e urmatorul lucru pe care o sa il fac pe langa inca 2 gb ram

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Deci hardul e cam vechi, nu? Ia vezi tu ce zice SMART-ul si fa un backup daca vezi baduri/sectoare relocate.

| Benz explică (pentru KodrutZ):

Da hard-ul are cam 5 ani

| KodrutZ a răspuns (pentru Benz):

Mdah, in cazul asta vezi repejor cum stai si fa un backup. Iti recomand Symform pentru sincronizare online, poti sa primesti pina pe la vreo 45 GB moca sau chiar mai mult, nu mai stiu exact, mie unul imi ajung 10 pentru ce am eu nevoie sa salvez musai.

| dantomescu78 a răspuns:

Se potriveste.

Totusi iti recomand sa arunci o privire si peste aceasta placa video: http://bit.ly/1bmZULS care este mai performanta si costa cam tot asa!

| ionutgamer15 a răspuns:

Da.Se potriveste.Crede-ma sunt informatician.