| Jipa95 a întrebat:

Cat de bine face unui aparat de AC daca ii este taiata alimentarea in timpul functionarii? Intreb, deoarece vreau sa il automatizez. Aparatul este unul simplu, un vortex de 12000btu, ce nu dispune de wi-fi. Eu vreau sa cumpar o priza smart, pentru a-l conecta la ea, iar spre exemplu in zilele toride vreau sa il pornesc remote cand ajung acasa sa gasesc casa racorita. Aparatul in momentul in care il scot din priza in timpul functionarii isi salveaza temperatura si programul, iar cand il bag din nou in priza, continua sa functioneze dupa ultimul program. De aceea vreau si o priza smart. Daca aveti alte idei, astept parerea voastra.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai pe telecomanda programari pentru anumite ore si temperaturi. Ce vrei tu e fix caca. Ai sa-l strici rapid.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deloc bine. Gindeste-te ce "bine" face frigiderelor treaba asta. Pe de alta parte, ca tot pari sa ai habar macar un pic despre chestii tehnice, eu tind sa cred ca il poti programa din telecomanda. Eu am o flasneta de Americool de vreo 10 ani si pot sa fac asta - ora pornirii, ora opririi. Simplu, frumos, fara socuri electrice si nenorociri. Sigur si Vortex-ul are asta.

| Daniel323 a răspuns:

Ori ca il scoti din priza ori ca ai priza automata este acelasi lucru.
Chiar si telecomanda cumva face acelasi lucru, taie alimentarea generala si ramane alimentat doar modulul de comanda.