| Ornato a întrebat:

Salutare, cine poate sa ma ajute sa fac un overclock la PC. Am urmatoarele componente:
-placa de baza: Asus Prime B 350 Plus
-cpu: AMD Ryzen 7 1700
-gpu: NVIDIA GeForce GTX 1060 6gb
-ram: HyperX @3000mhz (la mine ruleaza @2400)
-storage: SSD Samsung 500gb
-stocare (2): Western Digital HDD 2tb

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti recomand sa faci overclock la sistem, fiindca te poate costa chiar un nou calculator!
Overclock se poate face maxim 30% la componente, la care se pot arde la orice moment.
Insa, o marire de viteza cu 30% aproape nu se poate "simti".

| lpavel a răspuns:

Nimeni tu te ajuta pentru ca riscul e mare, iti poate arde procesorul... cauta pe Youtube fa singur DAR te-as sfatui sa stai calm daca nu vrei sa-ti cumperi alt procesor! Chiar daca atunci pe moment nu se arde in viitorul apropiat sunt sanse mari sa se arda, deci decizia e a ta, bafta!

| NLS a răspuns:

Observ in aceasta intrebare ca ai deja un PC.
Poti da detalii despre restul componentelor?
Ce sursa ai exact?
Cat RAM?
Ce carcasa?

OC nu prea merita, desi procesoarele AMD sunt toate deblocate.

Procesor cu 8 nuclee intre 3.0 GHz si 3.7 nu e prea rau.

IN ACEST CAZ, 5600G care are doar 6 nuclee, nu va fi decat cu vreo 45-55% mai puternic, deci e de recomandat altceva, mai sus, la alt pret...

Nu stiu cum gandesti tu, dar eu as incepe un upgrade in trepte.

Fie cumpar acum un RTX 3050, si restul de bani ii pastrez, pentru restul componentelor, fie cumpar procesor, placa de baza si RAM, si pastrez restul.

Nu lucrez cu produse Adobe (pentru ca prefer concurenta: DaVinci Resolve+ Fusion, Affinity Photo) insa stiu cum functioneaza si ce cer cu precadere.
In afara lui AfterEffects,
celelalte programe (Premiere, Photoshop, Media Encoder) prefera un procesor mai puternic in detrimentul unei placi video foarte puternice).

Daca chiar doresti sa faci un salt in calitate, oricum va trebui sa scoti din buzunar mai mult.
Fie ca o faci deodata, fie pe rand.

Intrebarea e cu care o sa incepi, daca nu ai buget sa rezolvi totul deodata... dupa cum nici eu nu am (dar eu visez la avioane cu 1200 sau chiar 2300 euro. La placa video ma refer).

| Ornato explică (pentru NLS):

Sursa corsair, 32gb ram la 2400 mhz (desi sunt rami de 3000mhz)
am pc-ul asta dar cand fac encoding ajunge la 110 grade si se inchide... + ca de la o vreme exporta ca melcu...
nu stiu ce sa fac mai exact, nu stiu sa fac nici overclock... si plus de asta cred ca cei de la Adobe au ridicat cerintele pentru programele lor.
daca poti sa ma ajuti ar fi super cu niste idei despre ceva upgrade-uri care pot marii performanta.

| Brizbriz a răspuns:

Asigura-te ca:
ai un stingator cu spuma la indemana (nu cu apa, peste chestiile electrice)
si ca ai acces la sigurante ca sa le poti opri, sau macar priza cu intrerupator

succes, sa iti ia foc, repede

au existat NUMAI 2 momente in viata mea cand a "meritat" sa fac OC: pentium 1 la 100MHz, mergea OC la 250MHz fara cooler mare si fara nici o problema, si pentium 2 la 300MHz care mergea la 450MHz, in rest, NICIODATA nu a meritat OC-ul, foarte putinul boost de viteza nu merita instabilitatea, cresterea serioasa a temperaturii samd

| EduardC a răspuns:

Youtube este alegerea ta. Eu mereu cand imi aprind PC-ul am overclock la placa mea video (2070s RTX). O sa vezi comentarii ca este mare risc sau ca iti strici pc-ul. In realitate intr-adevar este un risc, dar acest risc este destul de mic. Pana in momentul actual nu am avut probleme si am overclock de cativa ani de zile.

Daca overclock-ul este facut bine, dupa un tutorial bun, riscul este foarte mic. Ca sa scazi din risc si mai mult, iti sugerez o ventilatie exceleta. Personal eu am scos panoul de la PC-ul meu.