| NeaAlecu1421 a întrebat:

Salutare daca folosesc aplicatia Allwais On pe un Huawei P10 lite de 3000 mAh LTPS IPS LCD il va afecta cumva?

5 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Sa iti stea ecranul aprins mereu?, sau pentru ce?

| NeaAlecu1421 explică (pentru mudokins78):

Da

| mudokins78 a răspuns (pentru NeaAlecu1421):

Păi nu ai la-setari/display/sleep/30Min.
Nu e de ajuns?

| LinxCont a răspuns:

Vad ca aplicatia e destul de buna (pentru un ecran amoled) intrucat nu tine nemiscata data si ora, deci le mai schimba pozitia pentru a nu uza ledurile ecranului amoled care se stie ca se degradeaza si raman imagini fantoma daca o imagine mai luminoasa sta mai mult timp in aceeasi pozitie, insa pentru ecranul IPS aplicatia prezinta marele dezavantaj ca descarca bateria tinand aprins tot ecranul.

Din cate vad si aici, http://play.google.com/store/apps/details?id=com.tomer.alwayson
e o aplicatie special conceputa pentru un ecran amoled, unde pentru a afisa data si ora sunt aprinse doar o parte din ledurile ecranului amoled si deci consumul de curent e destul de mic, insa daca folosim aceeasi aplicatie la un ecran IPS, toata iluminarea ecranului va fi folosita, chiar daca pe ecran se vor vedea doar data si ora. Prin urmare consumul de curent va fi mai mare decat in cazul ecranului amoled si bateria se va descarca destul de repede necesitand astfel incarcari frecvente, deci cu siguranta nu as folosi si nici nu as recomanda folosirea unei asemenea aplicatii in cazul unui ecran IPS.

| VSC10 a răspuns:

In cel mai rau caz ii va consuma maxim 10% baterie, dar va compensa un pic cu faptul ca nu o sa il tot dezchizi sa te uiti la ceas, fapt care consuma destul de mult. E ok si folositoare functia.