| xon3 a întrebat:

Salutare ...Detin un procesor Intel core 2 quad q9550 2.83ghz si am o pb nasoala...îmi sta in idle la 68_70 grade si in full load cred ca depăseste 100 cu un cooler stock. Coolerul se invarte,functioneaza, temperatura camerei e perfecta, pc.ul il tin pe o masa, are aerisire buna dar nu înteleg de ce se încinge procesorul asa rau.Placa video atinge maxim 70 grade.Ca program de detectare a temperaturii folosesc speed fan.Nu o fi bun programul? Oricum in vara asta imi iau componente noi dar pana strang bani mai merge sa joc cu procesorul asta( e destul de bun la performanta avand in vedere ca e din 2008). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut! Inainte de orice interventie intra in Task Manager (dai click dreapta be bara Windows-ului) si dai la Performance daca la CPU Usage fara nici-un program pornit sta la mai mult de 30% inseamna ca este o problema de la vreun program sau de la windows ce solicita constant procesorul. Iti recomand sa reinstalezi Windows-ul, sau mai simplu sa intri in Task Manager la Processes si sa te uiti ce proces are o valoare mare din coloana CPU. Dai click dreapta pe proces daca gasesti vreunul care foloseste mult CPU si dai pe Deschidere locatie fisier, si vezi din ce program face parte. Daca programul din care face parte nu-ti mai foloseste dezinstaleaza-l, totusi, daca ai nevoie de el reinstaleaza-ti Windows-ul pentru ca poate fi ceva bug. Daca nu gasesti nici-un proces cu probleme si procesorul sta in idle in maxim 30% inseamna ca e de la racire. Daca poti incearca sa cureti unitatea de praf (dar nu cu aspiratorul, ci cu un ''spray'' cu aer comprimat), si sa schimbi pasta termoconductoare daca te pricepi. Primesc Funda?

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Pune si tu mana pe radiator, vezi are 100 de grade, faci basica! Daca nu, programul arata aiureli, ca de obicei!